ME v běhu do vrchu 2006 se bude konat druhý červencový víkend

Termín evropského šampionátu 2006 v Malých Svatoňovicích určila Evropská atletická asociace na 8. až 9. července.

První neoficiální mistrovství Evropy "vrchařů" se uskutečnilo v roce 1994 v italském Quantinu, o rok později se už konalo s oficiálním schválením Světové asociace běhů do vrchu (WMRA). "Jsem velmi rád, že vrcholná vrchařská soutěž bude v kolébce běhů do vrchu v České republice," radoval se minulý pátek z potvrzení pořadatelství ME ve prospěch českého kandidáta předseda spolupořádajícího oddílu TJ Maratonstav Úpice Karel Šklíba. Nejvíce medailí v historii ME v běhu do vrchu nasbírali Italové, v závodě jednotlivců se muži pyšní bilancí 6 zlatých, 3 stříbrné a 5 bronzových, ženy na svém kontě mají 1 zlatou, 2 stříbrné a 5 bronzových. V deseti uplynulých šampionátech kralovali italští běžci celkem devětkrát v soutěži družstev, ženský celek získal zlato šestkrát.

Česká reprezentace se v posledních letech zařadila mezi absolutní evropskou špičku. Tři poslední ročníky dokázal český tým pokaždé přivézt medaili. V roce 2002 vybojovala Anna Pichrtová bronz a družstvo žen skončilo na druhém místě, o rok později navázal na úspěch své kolegyně Robert Krupička, ženský tým obhájil stříbrnou pozici a vynikající vystoupení v italském Trentu podtrhl bronzový úspěch celku mužů. Letos v červenci na ME v Korbielowu (Polsko) si Anna Pichrtová suverénně doběhla pro titul evropské šampionky.

Více o historii ME v běhu do vrchu naleznete zde.