přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

ME do vrchu: čtvrtá místa juniora Bajzy a týmu juniorek

Mladí reprezentanti zastínili na vrchařském šampionátu starého kontinentu starší kolegy. Oba seniorské týmy dosáhly na pátá místo, individuálně nepronikl nikdo do desítky.

Junior a tým juniorek nejlepší
Mistrovství Evropy do vrchu hostilo rakouské Telfes im Stubai. Nejvyšší umístění mezi jednotlivci získal české výpravě Jakub Bajza, který mezi běžci do 19 let doběhl na čtvrtém místě. Objektivně je však třeba říci, že k medaili bylo daleko, minutu a 19 vteřin. Tu bronzovou získal Švýcar Pralong, který rovněž značně zaostal za vítězným duem Yusuf Alici, zlatý Turek, a Chevrier, stříbrný Ital. Druhý jmenovaný mohl mít větší týmovou radost, jeho parta získala nejvyšší stupínek. Za nimi skončili na bedně výsledkově vyrovnaní Norové a bronz patří Britům. Bajzu bohužel napodobil snad jen Jiří Homoláč (19.), jako třetí se započítával do šesté pozice družstva jeho jmenovec Horčička (35.), čtvrtým z našich byl Josef Kučínský (51.).

Mezi juniorkami se nejlépe představila nejmladší z našich Ludmila Horká, která doběhla sedmá, do týmu byl zahrnut i výkon jedenácté Kateřiny Berouškové, třetí z našich byla Martina Vévodová (29.). Lze říci, že dívkám k bronzu družstva chybělo nějakých 17 vteřin. Konkrétně Horké 6 vteřin na nejlepší z bronzových Britek a Beroušková by ziskem 10. místa (chybělo k němu 11 s) posunula české duo na medaili. To jsou kdyby... A tak si cenné kovy odvezly Turkyně, Rumunky a právě Britky. Za absolutní lze směle označit triumf tureckých juniorek, neboť jako jednotlivkyně pobraly všechny medaile právě ony: Altintasová, Krabulutová, Kanová.

Jedenáctá Milesová, třináctý Havlíček, týmy páté
I přesto, že je konkurence mezi dospělými opravdu ostrá, a třeba ženám citelně schází Anna Pichrtová, lze označit výsledek v Rakousku malinko ústupem z pozic. Ovšem týmově se obě družstva svými pátými pozicemi  umístila v první třetině pole.
Nicméně, jedenáctá příčka Ivy Milesové, to je maximum seniorských kategorií individuálně. Irena Šádková se ještě vešla do druhé desítky jako devatenáctá. Poslední započtenou do pátého týmu ME byla 27. Helena Poborská, třicítku uzavírala Táňa Metelková. Stříbrná Italka Valentina Bellotiová dovedla své družstvo k nejcennějšímu kovu, naopak individuální šampionka Martina Strählová se musela spokojit s druhým postem Švýcarek. Bronz patří po zásluze znovu vyrovnaným Britkám, překvapivě právě až třetí mezi jednotlivkyněmi skončila známá domácí vrchařka Andrea Mayrová.

Podobně jako ženy mohl mužský tým snad malinko žehrat, že chyběly tři body na 4. pozici. Nejlépe si s místním terénem poradil třináctý Jan Havlíček, hned za ním doběhl nejmladší člen mužstva Martin Frei. Petr Pechek načínal třetí desítku, do týmu už se nezapočítal až 54. Martin Kučera. Medailové bitvy se odehrály relativně daleko od našich. Mistr Evropy Ahmet Arslan dovedl svou trojici k bronzu, stříbrný Ital Marco de Gasperi svou vlast k týmovému triumfu. A zástupci Apeninského poloostrova se tak stali nejúspěšnější zemí se třemi zlatými i stříbrnými - všechna zlata byla týmová, všechna stříbra jednotlivců. Francouzi skončili druzí, bronzový mezi jednotlivci Švýcar Eliney.

Kompletní výsledky jsou zde. V časopise Atletika si budete moci přečíst reportáž Iva Domanského.

Michal Procházka

Vytisknout