MČR žactva ozdobily tři české rekordy

pondělí 19. září 2016
Mistrovství republiky žákovské kategorie tentokrát hostil Jablonec. Přestože panovalo chladné počasí, padaly národní rekordy.

Individuální historické maximum této kategorie překonal na stovce překážek Jiří Pechar ze Sparty Praha. Svěřenec trenéra Nepomuckého proběhl cílem v čase 13.19 a o pět setin vylepšil dosavadní rekord Tomáše Homoly z roku 2010. Později ještě přidal bronz na dvoustovce s překážkami, kde zaběhl 26.25. Tam se radoval z titulu Ondřej Havelka, který se jako jediný dostal pod šestadvacet vteřin, když zvládl tuto distanci za 25.82. Oba borci si tak prohodili pořadí z překážkové stovky, kde byl Havelka třetí. Na obou překážkových sprintech pak bral stříbro Matěj Beneš.

České rekordy překonaly v obou kategoriích i štafety na 4x300 metrů. V té chlapecké ho překonala štafeta Slavie Praha. Kvarteto Hykš, Wijas, Novotný a Havelka zaběhlo 2:30.48 a dosavadní rekord Českých Budějovic z roku 2013 vylepšilo o více než vteřinu. Stejný počin se podařil i dívkám ze Staré Boleslavi. Vítězný čas sestavy E. Čechová, Korelová, Tvrdá a L. Čechová 2:46.39 znamenal též vylepšení národního historického maxima.

Národní klubový rekord pak zaznamenala sprinterská štafeta na 4x60 metrů žáků. Čtveřice Řehák, Krakuvčík, Fiala a Holub vylepšila rok staré maximum svých oddílových kolegů ze Sokola Kolín a posunula jeho hodnotu na 27.16.

Největší počet cenných kovů získala Tereza Elena Šínová z Jižního Města. Ta získala hned tři mistrovské tituly. Nejprve opanovala závod na 100 metrů překážek, kde přidala i nový rekord šampionátu 13.81. Přemožitelku nenašla ani na dvojnásobné trati s ploty, kde triumfovala za 28.52. Dále byla i členskou vítězné štafety Atletiky Jižní Město na 4x60 metrů (29.76). Ke třem zlatým kovům navíc ještě přidala stříbro ve štafetě 4x300 metrů.

Dvojnásobným mistrem republiky se stal Tomáš Kratochvíl z Českých Budějovic, který zvítězil jak v dálce za 673 centimetrů, tak i ve výškařském sektoru, kde překonal 182 centimetrů. Tři vrhačské cenné kovy získal Tomáš Grulich, který byl stříbrný v disku a bronz vybojoval v kouli a kladivu. Stejný počet medailí si na krk pověsil i Dominik Holub z Kolína, jenž byl druhý na šedesátce, stejného umístění dosáhl v dálce a byl členem vítězné kolínské štafety na 4x60 metrů.

Nejúspěšnějším účastníkem běžeckých disciplín byl olomoucký Nicholas Jan Adensam, který kraloval závodu na 3000 metrů (9:24.73) a bral stříbro na patnáctistovce.

Velmi dramatický a kvalitní souboj byl k vidění na třístovce žákyň. Jediná setina nakonec rozhodla ve prospěch Anny Kozlové, která proběhla cílem v čase 39.65 a porazila favorizovanou Barboru Malíkovou (39.66).