MČR družstev juniorů a dorostu

úterý 29. září 2015
O uplynulém víkendu se konalo finále MČR družstev mládežnických kategorií. V Olomouci se sešli ke své mu klání dorostenci a v pražském Edenu usilovali o mistrovské tituly junioři.

Mezi dorostem tituly pro domácí Olomouc a Slavii

Napínavý souboj o prvenství mezi dorostenci se odehrál mezi chlapci z Olomouce a Vítkovicemi. Šťastnější byli nakonec domácí borci, kteří posbírali 264.5 bodů a získali tak mistrovský titul. Stříbro brali atleti z Vítkovic se ziskem 258.5 bodů a bronz putuje na pražskou Slavii (186 b.). Pod stupni vítězů zůstali dorostenci Kladna (117 b.), pátí skončil Kolín (96 b.), šestá Břeclav (82 b.), sedmé Pardubice (74 b.) a osmá Jeseniova (35 b.)

K vidění byly i zajímavé individuální výkony. Na stovce se dostal pod 11 vteřin Štěpán Hampl z Kolína, který zaběhl 10.96. Hned dvě vítězství si připsal Václav Staněk, který ovládl závod na 800 metrů (1:55.84) a následně pak i čtvrtku za 49.86. Překážkářský double si připsal Michael Kijanica z Vítkovic. Ten vyhrál 110 metrů překážek (14.40) i třístovku s ploty (38.85).

V soutěži dívek se radovaly z celkového vítězství dorostenky ze Slavie. Těm se podařilo získat 235 bodů a s bezpečným náskokem si došly pro prvenství. Stříbro vybojovaly jablonecké atletky (161 b.) a na bronzový stupínek vystoupaly dívky z Uherského Hradiště (150.5 b.). Čtvrté skončily Pardubice (142.5 b.), pátý Frýdek-Místek (141 b.), šestý Tábor (132 b.), sedmý Chomutov (74 b.) a osmé Vítkovice (72 b.).

Hned tři první místa vybojovala pro svůj oddíl jablonecká Tereza Vokálová. Ovládla oba překážkové sprinty. Na stovce překážek triumfovala za 14.08 a na třístovce vyhrála za 42.91. K tomu přidala ještě třetí plný bodový zisk v dálkařském sektoru za skok dlouhý 598 centimetrů. Také další účastnice letošního MS do 17 let v Cali Lada Vondrová vybojovala dvě vítězství, když vyhrála jak čtvrtku (57.08), tak i půlku (2:17.77). K Navíc brala ještě druhé místo ze třístovky překážek, kde doběhla hned za Vokálovou.

Juniorské finále v režii Opavy a Olympu Brno

Stejně jako mezi dorostenci byl k vidění zajímavý boj o mistrovské tituly i mezi juniory v pražském Edenu. V celkovém součtu obhájili zlato z minulého roku junioři Sokolu Opava se ziskem 219 bodů, před druhým Jabloncem (205 b.) a třetí domácí Slavií (178.5 b.). Čtvrtou příčku obsadil Hodonín (152 b.), pátý byl Hradec Králové (142 b.), šesté Pardubice (68 b.), sedmé České Budějovice (51 b.) a osmá Univerzita Brno (48.5 b.).

Individuálně se prosadila slovenská posila Opavy Ján Volko. Ten byl nejrychlejší na stovce v čase 10.66 a poté vyhrál i dvojnásobnou trať za 21.38. Dvakrát naplno bodoval i Jan Kisiala z pražské Slavie. Na hladké čtvrtce svedl souboj s hradeckým Hodboděm a vyhrál za 48.40, druhý Hodboď proběhl cílem jen těsně za ním (48.59). Ještě těsnější duel svedl na krátkých překážkách se svým oddílovým kolegou Monzarem. I zde byl však šťastnější Kisiala, který časem 14.33 porazil svého slávistického kolegu o jedinou setinu. Na středních tratích byl jasným vládcem Filip Sasínek z Hodonína, když měl nejrychlejší finiš na osmistovce i na patnáctce. Vrhačský trojboj si zkusil juniorský mistr Evropy v desetiboji Jan Doležal. Nejúspěšnější byl v disku, kde vyhrál hodem dlouhým 52.62.

Soutěž juniorek byla v jasné dominanci Olympu Brno, ten do finále postavil dokonce dvě družstva. Áčko zvítězilo s bodovým ziskem 306.5 b., stříbro vybojovaly atletky Dukly (220 b.) a bronzový stupínek obsadily juniorky Vítkovic (184 b.). Čtvrtá byla Plzeň (113.5 b.), páté Vysoké Mýto (84.5 b.), šestý Kolín (81 b.), sedmý Olymp Brno B (44.5) a osmý Jablonec (29 b.).

Sprinterský double se podařil Barboře Dvořákové. Ta vyhrála stovku, kde se jako jediná dostala pod 12 vteřin výkonem 11.85 a následně byla nejrychlejší i na dvoustovce za 24.71. Aby toho nebylo málo, stala se i královnou dálkařského sektoru, když dolétla na 610 centimetrů. Také brněnská Vendula Hluchá se mohla radovat ze dvou vítězství, když zvítězila na půlce a poté měla nejrychlejší finiš i na patnáctce. K tomu přidala ještě třetí místo v závodě na 400 metrů. Nad krátkými ploty získala plný počet bodů Kateřina Dvořáková (14.15). Na čtvrtce překážek předvedla kvalitních 60.20 za Brno hostující Slovenka Michaela Pešková a trojku proběhla nejrychleji Michaela Stránská za 10:04.11.