přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2010, 17:11

Masná se ohání s lopatou a chystá útok na limit

Půlkařka Lenka Masná by ráda na HMS do Dauhá. A protože trénuje převážně venku, začínají její tréninky odhazováním sněhu za zapadané dráhy.

Zatímco řada obyvatel oprašuje lopaty až nyní v souvislosti se sněhovou kalamitou, která zasáhla většinu republiky, půlkařka Lenka Masná má před nimi pořádný náskok. „Poslední dva týdny jsem chodila na stadion asi o dvě hodiny dříve a odházela si dráhu, abych mohla trénovat,“ líčí brněnská atletka únavnou anabázi, kterou denně podstupovala na stadionu Pod Palackého vrchem.


Lenka Masná, foto: www.graf.cz Jiná možnost ale nebyla. „V okolí žádná hala není, a tak prostě musím běhat venku. Neměla jsem s tím problém, akorát poslední čtyři dny už bylo sněhu tolik, že jsme si museli dát volno nebo absolvovali tréninky mimo stadion. Běhat kopce v hlubokém sněhu ale nebylo nic zrovna příjemného,“ říká svěřenkyně Jiřího Sequenta, která letos navazuje na vydařenou sezonu pod otevřeným nebem, v níž stlačila osobní maximum na výborný čas 2:00.10 a na světovém šampionátu v Berlíně se probojovala do semifinále.    

Ve světle těchto úspěchů se zdá, že by pro ni neměl být velký problém splnit limit na halové MS v Dauhá, který je pro osmistovku stanoven na 2:03 min. „Všichni říkají, že to musím dát, já ale v hale ještě nikdy takhle rychle neběžela. Určitě se o nominaci pokusit chci, mám na to pokoušení i chuť, ale jak to dopadne, to se teprve uvidí,“ mírní čtyřiadvacetiletá závodnice všeobecný optimismus.  

Vzhledem k tomu, že s trenérem nedělají v tomto období žádné testy, nemá Masná zatím o své formě příliš konkrétní signály. Může dát na pocity, které jsou podle jejích slov spíše dobré, a také na první závodní výsledek. Na akademickém MČR si dnes (pondělí) doběhla stejně jako v minulých letech pro suverénní vítězství v čase 2:06.38. „Byl to v této sezoně můj teprve druhý běh v hale, předtím jsem uvnitř absolvovala jen jeden tempařský trénink. Měla jsem od trenéra pokyn běžet šestistovku naplno, a pak dokončit, jak to půjde. Jenže tohle jsem tu předvedla vloni, a málem jsem do cíle nedošla. Tak jsem se rozhodla pro krapet rozumnější tempo, aby zase nebyla ostuda. Ale celé jsem to běžela sama, takže jsem s tím časem docela spokojená,“ říkala nedlouho po doběhu jako obhájkyně akademického titulu.

Důležitější z hlediska útoku na limit však pro ni budou především zahraniční starty. „Už tento pátek bych měla závodit v Lucemburku, kde se sice v posledních letech nescházela konkurence a neběhalo se ani pod 2:05, ale třeba to letos bude jiné. Jinak mám ještě domluvený mítink v Lipsku, který je v polovině února, a jedná se o mém startu v Düsseldorfu. Moc dalších možností už není,“ říká Masná s tím, že na řadě mítinků vyměnili půlku za patnáctistovku. „Je to zvláštní, vloni to bylo přesně naopak,“ kroutí hlavou nad nevyzpytatelnými rozmary organizátorů mítinků.

Půlka je přitom pro Masnou jedinou tratí, na níž chce o nominaci bojovat. Neopakuje se tedy situace z roku 2008, kdy se před HMS ve Valencii zkoušela dostat do štafety a orientovala se tak na čtvrtku. Nevyšlo to jen o chloupek, nakonec místo ní odjížděla do Španělska v roli náhradnice Drahomíra Eidrnová, která Masnou předčila v přímém souboji i na základě lepšího času v sezoně. „Letos se na čtvrtku nezaměřujeme, ono to ani v tomhle mrazu, co venku je, moc nešlo. Budeme ji používat jen pro trénink rychlosti,“ má jasno nejlepší česká půlkařka současnosti.  

Adam Pražák

Vytisknout