Maslák testoval rychlost v Itálii

pondělí 30. května 2016
O posledním květnovém víkendu se urodila řada kvalitních výsledků i mimo Diamantovou ligu či Götzis. Zde je přehled toho nejzajímavějšího.

Gavardo

Na mítinku v italském Gavardu testoval svou rychlostní formu Pavel Maslák. Halový mistr světa zakleknul do bloků na dvoustovce a proběhl cílem jako druhý v čase 20.76. Závod ovládl Nizozemec Solomon Bockarie za 20.62. Naopak Maslák těsně uhájil druhou příčku před Američanem Arthurem Delaneyem (20.77). „Nebyl to závod úplně podle mých představ. Přepálil jsem první stovku a ke konci mi došlo,“ zhodnotil své vystoupení svěřenec Dalibora Kupky. Velmi rychlé časy byly k vidění na stovce, bohužel byly znehodnoceny příliš silným větrem do zad. Nejrychlejší byl Jihoafričan Henricho Bruintjies (9.89) před Britem Richardem Kiltym (9.92). Oběma však foukalo +4.4 do zad. Regulérně běželi oba borci v rozběhu 10.14. V Gavardu zahájila sezónu na stovce také britská rekordmanka Dina Asher-Smithová (11.22).

Mersin

V tureckém Mersinu se odehrál další ročník Poháru mistrů evropských zemí. Na startu závodu na 400 metrů překážek byla také Kateřina Hálová, která si v barvách Dukly Banské Bystrice doběhla pro druhé místo v čase 58.56. V dálkařském sektoru zvítězila Slovenka Jana Velďáková. Ta dolétla na 644 centimetrů. Výškařkám kralovala Litevka Airine Palšyteová (190). Roli favorita na mužské trojce potvrdil Turek Ali Kaya (7:50.66). Mezi ženami se radovaly atletky portugalského Sporting Clubu, mužskou soutěž opanovali závodníci z turecké Enky.

Bottrop

Nestárnoucí sprinter Kim Collins si i ve svých čtyřiceti letech dokázal vylepšit osobní rekord na stovce, když v německém Bottropu proběhl cílem za 9.93. Pro mistra světa z roku 2003 to znamená vylepšení vlastního národního rekordu a také překonání světového veteránského maxima. Druhý dosprintoval do cíle Američan Joe Morris (10.15) a třetí byl Brit Adam Gemili (10.19), pro kterého to byl premiérový start v letošní sezóně.

Varšava

Polský národní šampionát družstev ve Varšavě ozdobil nejlepším světovým výkonem roku v disku Piotr Malachowski, jehož nejdelší pokus měřil 68.15 a překonal tak jen den staré letošní světové maximum Němce Christopha Hartinga. Mezi koulaři triumfoval Kondrad Bukowiecki za 20.44. Nový osobní rekord si zaběhla na 400 metrů překážek vítězka nedávné Zlaté tretry Joanna Linkiewiczová (55.25). Osobní maximum si vylepšil i čtvrtkař Rafal Omelko (45.49).

Weinheim

Ideálních podmínek dokázala na závodech ve Weinheimu využít německá dálkařka Sosthene Moguenarová, která se výkonem 716 centimetrů posunula do čela letošních světových tabulek. Druhá byla její reprezentační kolegyně Alexandra Westerová za 678. Na stovce překážek byla nejrychlejší Nadine Hildebrandová v čase 12.79, na té hladké se radovala z vítězství Gina Luckenkeperová (11.13).

Havana

Nejlepší dorostenecký světový výkon historie ve skoku dalekém překonal kubánský talent Maykel Masso. Zlatý medailista z loňského světového šampionátu této kategorie dolétl na 828 centimetrů, a překonal tak dvacet let staré maximum krajana Luise Buena o tři centimetry. Je to také čtvrtý nejdelší skok historie mezi juniory.

Nairobi

V keňské metropoli proběhla národní kvalifikace na Africké hry. Skvělý osobní rekord si zaběhl Haron Koech na čtvrtce překážek, když triumfoval v čase 48.99 a porazil finalistu loňského světového šampionátu Boniface Muchera (49.84). Velmi rychlá byla půlka mužů. Zvítězil Nicholas Kipkoech za 1:43.91 před Jonathanem Kitlitem (1:44.24) a juniorem Boazem Kiplagatem (1:44.64). Stejnou disciplínu žen opanovala Emily Jerotichová časem 2:00.30. Národní rekord na čtvrtce žen padnul zásluhou Margaret Nyairerové, která zvládla jeden okruh za 51.39.

Petr Jelínek, foto: E. Erben