přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Martina prý předčil padající domino

Sprinter Churandy Martina z Holandských Antil podle dostupných informací vyhrál souboj na 30 m s padající řadou domina.

Viděli jste někdy padat do řady postavené hranoly, jimiž se hraje světoznámá hra jménem domino? Pokud ano, patrně vás zaujala rychlost, s jakou se dřevěná řeka řítí ke konci. Organizátoři tzv. Domino Day, při kterém bylo v holandském Leeurwadenu vytvořena řada zápisů do Guinessovy knihy rekordů, se pokusili změřit síly domina a špičkového sprintera.
Vybrán byl Churandy Martina, který mj. skončil na letošních hrách čtvrtý na stovce a na dvojnásobné trati doběhl dokonce druhý a o stříbrnou medaili ho vyřadila jen diskvalifikace za vyšlápnutí z dráhy po protestu americké výpravy. S verdiktem se Martina a funcionáři jeho malé země v Karibiku nikdy nesmířil a jeho odvolání nyní řeší sportovní arbitráž v Lausanne (více o tom zde).

Čtyřiadvacetiletého Martinu zdobí vynikající osobní rekordy na 100 (9.93) i 200 m (20.11), jimiž vldne národním statistikám. V hale zvládne 60 m za 6.72. Jak si však v pátek poradil s bleskurychlým dominem  v rámci televizní show, kterou prý vloni sledova 85 milionu diváků. Oficiální zdroje bohužel mlčí (nebo mluví pouze Holandsky, což je mimo jazykové schopnosti redakce), nicméně nějaké výsledky se nám přeci jen podařilo dohledat. A mluví pro karibského rychlíka! Podle nich totiž zvládl 30 m za 3.81 s, zatímco finišman dominové štafety byl v cíli o 4 desetiny později.

Domino však ani tak smutnit nemuselo. Jinak totiž prožilo veleúspěšný den plný světových rekordů. Pokořeno jich bylo 10 v různých kategoriích včetně např.  nejdleší zdi, nejvyšší překonané výšky či miniaturního domina.  Celkem padlo 4,5 milionu dominových kvádříku, na jejichž stavbě se po osm týdnů  podílelo 85 stavitelů ze 13 zemí.

Adam Pražák

Vytisknout