přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Marion Jonesová zkouší návrat k basketbalu

Bývalá sprinterská hvězda se po čase stráveném ve vězení a porodu třetího dítěte připravuje na pokračování ve sportovní kariéře. Basketbal opustila v roce 1995 právě kvůli atletice.

Ten příběh je vcelku známý. Marion Jonesová byla nejzářivější star ženského sprintu přelomu tisíciletí, na olympiádě v Sydney 2000 získala pět medailí, tyto i další pocty a odměny musela vrátit. Po vlastním přiznání si odseděla půl roku za lhaní o dopingu – nikoli za provinění samotné, to nebylo jako takové prokázáno. Jak napsal včera deník New York Times, Jonesová, „matka třech dětí, vypadá ve skvělé formě, kterou sama připisuje pobytu ve vězení“.


Také toto ocenění - ze Zlaté ligy v Paříži 2006 - musel vrátit - foto: www.graf.cz

Od října, tedy rok po svém propuštění na svobodu, se údajně připravuje s trenérem týmu Silver Stars ze San Antonia, hrající profesionální soutěž WNBA. Není to žádná náhoda, že pokud by se měla vrátit k nějakému sportu, byl by to právě basketbal; atletika přirozeně nepřichází v úvahu. Vždyť na postu rozehrávačky pomohla na univerzitě Severní Karolíně v sezoně 1994 k výtečné sérii třiatřiceti vítězství oproti pouhým dvěma porážkám. Rok poté se začala naplno věnovat atletice.

Obnovená basketbalová anabáze začala v květnu letošního roku, kdy byla v osmém měsíci těhotenství se svým manželem Obadele Thompsonem. Tehdy jí zavolal kdosi z NBA a zeptal se, zda by jí zajímala WNBA. „Moje reakce byla, ‚proč ne?‘,“ potvrdila Jonesová v pondělí. „Dalo by mi to příležitost využít druhou šanci. Dalo by mi i to další příležitost sdělit většímu okruhu mladých lidí,“ dodala hříšnice, která po propuštění objíždí celé Státy a promlouvá k různě starým studentům v programu „Dej tomu čas“ („Take a Break“).


K problému se stavěla zpočátku zády, pak se ale přiznala - foto: www.graf.cz

V něm radí, aby se mladí, zvláště dívky, ve chvíli důležitého rozhodnutí zastavili a promysleli svůj další krok. U ní samotné to byl okamžik, kdy si měla vybrat, zda úřadům přiznat užívání steroidů, anebo zbourat vše, co do té doby postavila. „Během dvaceti, třiceti vteřin, více to nebylo, jsem se rozhodla, že pravdu neřeknu.“ Svědomí však o několik let později zvítězilo a Jonesová se v roce 2007 veřejně přiznala ke lži a ukončila kariéru.

Zda se povede Jonesové nynější návrat ke sportu, který kdysi s úspěchem provozovala, není úplně jednoznačné. Její plán každopádně obsahuje rozehrání se přes zimu v Evropě a následný podpis kontraktu na rok 2010 s týmem WNBA. Zatím však není jisté, zda jí někdo smlouvy nabídne. Donna Orenderová, prezidentka WNB asociace odmítla komentovat plány Jonesové, zástupce ligy však potvrdil, že bývalá atletka ligu kontaktovala. Jisté je jen to, že nemůže být draftována, protože to už učinil dříve Phoenix.

Otazník pochopitelně visí i nad její formou. Ačkoli na matku třech dětí může vypadat jakkoli skvěle, „Jonesová je čtrnáct let mimo basketbal“, upozorňuje NY Times a dodává: „Prostředí ženského sportu se drasticky změnilo.“ „Hráčky jsou vyšší, rychlejší, silnější,“ tvrdí LaTonya Holleyová, trenérka Silver Starts. Jonesová to však bere jako výzvu. „Vždycky tu budou lidé, kteří už mi nikdy neuvěří jediné slovo. Tomu se hodlám vyhnout, protože vím, že jednám správně.“ Ať už si i my myslíme cokoli, NYT uzavírá: „Teď leze na svůj dosud nejtěžší vrchol.“ 

Michal Procházka

Vytisknout