přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Marion Jonesová u soudu: Dopovala jsem!

Americká sprinterka Marion Jonesová v sobotu u soudu přiznala, že v letech 2000 a 2001 brala zakázané látky. Oznámila konec sportovní kariéry a požádala veřejnost o odpuštění.

Pětinásobná medailistka z olympijských her 2000 dnes oficiálně u soudu přiznala, že užívala látku tetrahydrogestrinon (THG) z laboratoří BALCO. Jonesové nyní hrozí, že bude muset vrátit tři zlaté a dvě bronzové medaile a všechny prize money, získané v letech 2000 - 2001. Reálná je také hrozba šestiměsíčního vězení. Americký olympijský výbor již Jonesovou k navrácení cenných kovů vyzval.

Sprinterka dnes za přítomnosti televizních kamer oznámila konec sportovní kariéry a v emotivním projevu požádala veřejnost, aby jí, půjde-li to, odpustila: "Velice zahanbená tu stojím před vámi a je mi líto, že jsem podvedla vaši důvěru. Máte právo být naštvaní. Ale já doufám, že v srdci najdete šanci a dokážete mi odpustit," řekla atletka, která zanedlouho oslaví dvaatřicáté narozeniny.

Jako první včera přišel s odhalením atletčina užívání dopingu americký deník Washington Post. Ten zveřejnil část dopisu Jonesové její rodině. V něm se měla svým blízkým přiznat k užívání zakázané látky, které se přezdívá "Clear" (Čistý), z laboratoře BALCO. Jonesová byla v podezření již dlouho, z užívání dopingu byli už dříve obviněni její exmanžel, koulař C. J. Hunter, a sprinter Tim Montgomery.

Na loňském národním šampionátu byla Jonesová pozitivně testována na EPO, ovšem B-vzorek byl negativní. Marion je první atletkou, která na jedněch olympijských hrách dokázala získat pět medailí. Nyní však bude muset vrátit zlata z vítězství na tratích 100 i 200 metrů a za účast ve vítězné štafetě na 4x400 metrů. Bronz získala v dálce a ve štafetě na 4x100 metrů.David Klempíř

Vytisknout