přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. července 2009, 18:40

Marešová šestá, Marcell devátý, Wagner ve finále NM

V srbském Bělehradě se uzavřela 25. Světová letní univerziáda. Do soutěží závěrečného dne se probojovali i tři čeští reprezentanti.

Oldřiška Marešová skákala čistě až do 185 cm, následná výška však již byla nad její síly a spolu s Thajkou Chaipechovou a Australankou Timmersovou se podělila o šestou příčku. Nad jiné vyčnívala německá výškařka Ariane Friedrichová, která skočila rovné dva metry a své nejbližší konkurentky – Kazašku Jevsejevovou a krajanku Wannerovou porazila o 9 cm.

Jan Marcell poslal svůj disk nejdále v první sérii, kdy mu změřili 57.74 m. Tento výkon na postup mezi elitní osmičku však bohužel nestačil, o necelý půlmetr Marcell zůstal těsně za jejími hranicemi. Disciplínu ovládli Íránci s takřka identickým jménem i podobným věkem, když zvítězil Mohammad Samimi (65.33) před o půldruhého roku mladším Mahmoudem Samimim (64.67). Třetí byl Němec Markus Munch.    

V proměnlivých větrných podmínkách měli dálkaři nelehkou práci. Štěpán Wagner, který v sobotu vyhrál svou kvalifikační skupinu, tentokráte neměl příliš štěstí a po třech nezdarech se stejně jako Řek Dimitrios ocitl mimo pořadí. Zvítězil Korejec Kim Deok Hyeon, který s podporou větru 3.5 m/s dosáhl vynikajících 841 cm. Regulérně mu změřili 8.20 m. Druhý byl s taktéž větrnými 819 cm Senegalec Badji, bronz bral za 810 cm Polák Starzak.

Další disciplíny již byly bez české účasti.  Ženskou patnáctistovku vyhrála Srbka Muncanová (4:15:53) o 17 setin před Australankou McKnightovou a více než o vteřinu před Španělkou Garcíovou. Zlato z mužské pětky bral Turek Halil za čas 14:06.96, na stupně jej doprovodil Ekvádorec Bayron a Jihoafričan Belant. Veletěsný finiš pak rozhodoval o vítězích a poražených na osmistovce. Zlatého Íránce Moradiho a bramborového Japonce Yokotu dělilo pouhopouhých šest setin. Mezi ně se vklínili stříbrný Srb Nava a bronzový Brazilec Pecanha. Štafetová vítězství si podělili na 4x100 m Rusové (39.21) a Italky (43.83), na čtvrtkařských úsecích vládli Australané (3:03.67) a Kanaďanky (3:33.09).

Nejvíce medailí a nejcennější sbírku z atletiky (16: 7-5-4) získali vysokoškoláci z Ruska, druzí co do počtu byli s 12 cennými kovy Japonci, co do jejich hodnoty je však předčili  se 4 zlatými a jednou bronzovou Australané. Češi skončili díky zlatu Ptáčníkové a stříbru Korešové na dělené osmnácté příčce (kompletní medailové pořadí) . 

Výsledky závěrečného dne
 

Adam Pražák

Vytisknout