přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. dubna 2011, 10:34

Marcell se blýskl na úvod velehodem

Diskař Jan Marcell vstoupil do sezony impozantně. Na sobotních závodech v brněnských Žabovřescích poslal svůj disk do vzdálenosti osobního rekordu 66 metrů. Dále podle IAAF letos ještě nikdo nehodil. AKTUALIZOVÁNO

Lepší začátek sezony by si Jan Marcell mohl jen těžko přát. Hned v prvních závodech, od nichž navíc vůbec nic převratného nečekal, si vylepšil osobní maximum na rovných 66 metrů a v dlouhodobých národních tabulkách se posunul na páté místo, když  předskočil svého trenéra Josefa Šilhavého. Od roku 2001 a výkonu 67.13 Libora Maliny nehodil žádný český diskař takto daleko. Svým výkonem Marcell také o 6 cm předčil dosavadní maximum sezony, jak jej eviduje statistika IAAF, a současně přehodil A limit pro MS. Ten mu však nemůže být započítán, protože závod nesplňoval podmínky dané nominačními kritérii. 


 

Marcellův sobotní výkon na malých závodech v Žabovřeskách se zrodil tak trochu z nejistoty. Pětadvacetiletý závodník Univerzity Brno, který je členem Centra sportu ministerstva vnitra, si chtěl někde v poklidu ověřit, jak na tom skutečně je před závěrečnou fází mnohaměsíční přípravy. Vždyť diskem naposledy házel závodně loňské září. Výsledek testu, při němž si vedle disku zkoušel i kouli (18.68), mu udělal opravdovou radost. „Vzhledem k tomu, že jsme v plné přípravě, tak jsem si říkal, že pokud hodím někam k 62, 63 metrům, budu absolutně spokojený. Když se mi to povedlo hned v první sérii, a to pokusem, který byl navíc hodně nepovedený, docela mě to nabudilo,“ popsal Marcell, co předcházelo jeho zatím životnímu hodu.

Ten přišel ve třetí sérii, kdy jím vyslané dvoukilové náčiní dopadlo o metr a 17 cm dále, než bylo jeho dosavadní maximum ze září 2009. Pro Marcella to byl důležitý mezník ještě z jiného důvodu – v tabulkách se totiž dostal před svého trenéra Josefa Šilhavého, na jehož osobní rekord mu až do soboty scházelo 7 cm. „Co na to říkal? Měl ohromnou radost, že trénink jde správným směrem. Ale nabídku tykání, která se u nás vždycky dává, když svěřenec překoná trenéra, jsem odmítl. Přijde mi to tak patřičnější. Stejně se přede mnou zachovali i Věrka Cechlová a Libor Malina,“ popsal Marcell, jehož největšími úspěchy dosud byly stříbro z ME do 22 let a účast na olympiádě a světovém šampionátu.

Nyní podle všeho směřuje k dalšímu a kdyby závod splňoval kritéria, měl by již velkou část nominačních starostí dokonce za sebou. Nepohrává si proto s myšlenkou využít stávající formy a co nejdříve limit na MS hodit? „Ani ne. Pro mě je nejdůležitější zjištění, že se to po dvou víceméně rozpačitých sezonách vyvíjí dobře. Ani jeden z hodů totiž nebyl pod 61 metrů, i když jsem se po osobáku dost přehecoval a chtěl hodit snad osmdesát. Znovu závodit budu asi až 8. května na extraligovém mítinku v Olomouci. Uvidím ale ještě, jak na tom budu se silami a únavou, neboť až do šestého jsme na soustředění v Nymburce,“ říká Marcell s tím, že formu chtějí s trenérem vyladit až na první kolo nejvyšší soutěže družstev v Ostravě (21.5.) a následující Memoriál Ludvíka Daňka.          

Adam Pražák

Vytisknout