Maratonskými šampiony Pechek a Kriegelová

neděle 11. května 2014
Nečekaný průběh a též výsledek měl v obou kategoriích mistrovský závod, který se konal v rámci 20. ročníku Volkswagen maratonu Praha. Jeho absolutním vítězem se stal Keňan Terer.

Běžce jubilejního ročníku pražského maratonu, a že jich bylo na deset tisíc, potrápil silný vítr, který odvál naděje organizátorů na vylepšení traťových rekordů a stejně tak ztížil českým borcům jejich snahu o pokoření limitu pro letní mistrovství Evropy v Curychu. Cíl tak naplněn nebyl, navíc si nakonec pro vítězství doběhli ti, od nichž se to tak úplně nečekalo.

Petr Pechek.  Tak tomu bylo i po většinu trati, posléze ovšem nastal zlom. Zatímco zmíněná trojice, která se pokoušela o splnění nominačního kritéria pro evropský šampionát, po 25. km zpomalila, Pechek (Maratonstav Úpice) překonal krizi a dotáhl se nejprve na Jana Kreisingera (Kroměříž) a posléze i zbývající dvojici. Necelé dva kilometry před koncem, při výběhu z Těšnovského tunelu, zaútočil naplno a podařilo se mu vytvořit dostatečný náskok, který si udržel až do cíle, kde byl v čase 2:21:41. „Takový maraton jsem ještě nezažil.  V jednu chvíli jsem měl už takovou ztrátu, že už jsem si myslel, že kluky, kteří to rozběhli dost svižně, nedostihnu.  Ale stalo se. V závěru pak asi rozhodlo, že jsem si v první polovině trati pošetřil síly,“ zhodnotil staronový mistr republiky. Druhý se ztrátou osmi vteřin doběhl Vít Pavlišta (Liberec), bronz vybojoval dalších 23 vteřin zpět loňský šampion Jiří Homoláč (Kroměříž).  Kreisinger, který se v závěru evidentně potýkal se zdravotními obtížemi, doběhl na čtvrtém místě v čase 2:24:49.

Vítězkou ženské kategorie šampionátu se stala Kateřina Kriegelová závodící za Elna Počerady . Zanedlouho třicetiletá běžkyně, jež pracuje na plný úvazek ve výzkumném  ústavu a testuje pevnost leteckých dílů, si na trati poradila i s velezkušenou Petrou Kamínkovou (Olomouc) a po výkonu 2:51:04 ji porazila o bezmála dvě minuty. „V jednu chvíli se dostala přede mě, pak jsem ji předběhla zase zpátky. Očekávala jsem ale, že na nás zaútočí ještě Šárka Macháčková, ta ale prý měla žaludeční problémy, a tak zbylo vítězství na mě. Čas mohl být malinko lepší, na podzim v Mnichově jsem běžela 2:50, ale první místo mě samozřejmě těší,“ prohlásila Kriegelová na pozávodní tiskové konferenci.  Kamínková, jež má jinak na kontě 40 republikových titulů, doběhla jako druhá, bronz si vysloužila Daniela Havránková z Olympu Praha, která byla po výkonu 2:58: 43 zároveň poslední Češkou, která pokořila tříhodinovou hranici.

Absolutním vítězem závodu se stal Keňan Patrick Kipyegon Terer, který tak dostál slibu, jenž dal sobě i organizátorům po loňském třetím místě, kdy se postavil na start nevyspalý po vleklém úředním martyriu s udělením víza. Svůj osobní rekord si vylepšil na 2:08:07. „Chtěl jsem, běžet ještě o něco rychleji, ale vítr byl opravdu silný. Příště bych chtěl zaútočit na čas okolo 2:06,“ nechal se slyšet.

O svém prvenství rozhodl někde na 37. km, když nastoupil jedinému soupeři, který mu v té době ještě zbýval, krajanu Evansi Kiplagatu Chebetovi. Ten s ním držet krok nedokázal a do cíle dorazil o deset vteřin později. Třetí byl Zimbabwan Cuthbert Nyansango s 2:09:52. „Maraton měl dá se říci typický průběh. Do třicátého kilometru všichni běželi, pak se začalo závodit. Tererovi asi pomohla znalost trati,“ zhodnotil bývalý český elitní běžec Pavel Faschingbauer, který pro přenos České televize plnil roli experta.

Papírový favorit závodu - Keňan Moses Mosop, který před třemi lety běžel v Bostonu čas 2:03:06 – evidentně nepotkal svůj den. „Cítil se prý prázdný, nebyla v něm energie, tělo bylo proti. Musí si odpočinout, aby se vrátil v plné síle,“ tlumočila jeho pocity manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Ženský závod ovládly Etiopanky, z nichž nejrychlejší byla Firehiwot Dado, jež byla v cíli za 2:23:34.