Maratonskými mistry ČR Faschingbauer a Brychcínová

neděle 13. května 2007
Třináctý ročník Pražského maratonu vyhrál Portugalec Hélder Ornelas, mezi ženami se nejlépe vedlo Rusce Nailje Julamanovové.

Portugalský vytrvalec Ornelas dnes ukončil nadvládu afrických běžců na Pražském mezinárodním maratonu. Třiatřicetiletý Evropan vyhrál v čase 2:11:49 hodiny. Na druhém místě skončil Keňan Luka Chelimo a třetí doběhl další Portugalec Paulo Gomes. V rámci Pražského maratonu se běželo také mistrovství republiky. Nejlepším českým závodníkem a tedy mistrem republiky se stal Pavel Faschingbauer, který se do cíle dostal na celkovém sedmém místě. Limit pro světový šampionát v Ósace však Faschingbauer nepřekonal. "Teď se budu snažit o další dva pokusy o kvalifikaci na olympiádu. Dnešní závody byly poznamenané velkým vedrem," svěřil se v cíli.

Jeho slova potvrdil i fakt, že ani nová trasa vedoucí převážně centrem města nakonec k překonání traťového rekordu nevedla. Důvodem byly právě vysoké teploty a na vltavském nábřeží i silný vítr. Od začátku závodu udávali tempo afriční vytrvalci s Ukrajinkcem Oleksandrem Kuzinem, který plnil roli vodiče. Ve špičce se pohybovali všichni adepti na vítězství včetně Keňana Ririho, který skončil nakonec čtvrtý. V druhé části se pole roztrhalo a v čele se objevil Kibiwott. Ten se ale asi pět kilometrů před cílem zastavil a držel se za břicho. Toho využil Keňan Chelimo. V závěru mu ale začaly docházet síly a Ornelas, vítěz maratonu v Miláně před dvěma lety ho předběhl a vyhrál jako první Evropan v historii závodu. "Vyplatilo se mi, že jsem začal volněji a pak zrychloval," uvedl v cíli Ornelas, který předvedl svůj druhý nejlepší výkon.  A dodal: "Je to pro mě překvapení, že Keňané nevydrželi."

Mezi ženami se nejlépe dařilo Rusce Nailje Julamanovové, která se do cíle dostala v čase 2:33:10 hodin, druhá skončila Polka Malgorzata Sobaňská a třetí místo a zároveň titul mistryně republiky vybojovala jednatřicetiletá Veronika Brychcínová. Ta se do závodu přihlásila na poslední chvíli a svým časem dokázala splnit vstupní limit IAAF pro mistrovství světa v Ósace (2:42:00). Na kritérium ČAS pro Ósaku však česká reprezentantka v lakrosu svým časem 2:40:50 nestačila. "Užívala jsem si, že vůbec můžu běžet, protože po zdravotních problémech to tak nevypadalo. V prvních deseti kilometrech jsem si držela dobré tempo," uvedla bezprostředně po doběhu. Běhat maratony a dlouhé tratě chce dál, možná by se pokusila i kvalifikovat na OH do Pekingu v příštím roce.

Do závodu, který odstartoval prezident České republiky Václav Klaus, nakonec nenastoupili vinou zdravotních potíží čtyřnásobný domácí šampion Jan Bláha ani obhájkyně titulu Ivana Martincová, kterou zlobil stehenní sval. V průběhu závodu odstoupila také favoritka Alina Ivanovová z Ruska, obhájkyně loňského vítězství.

Výsledky:
Muži: 1. Ornelas (Portug.) 2:11:49, 2. Chelimo (Keňa) 2:12:36, 3. Gomes (Portug.) 2:12:51, 4. Riri (Keńa) 2:13:50, 5. Chemitei (Keňa) 2:17:31, 6. Nishirimana (Bur.) 2:17:38, 7. Faschingbauer (ČR) 2:18:55, 8. Nasef (Mar.) 2:19:34, 9. Mutwiri (Keňa) 2:22:23, 10. Novák (ČR) 2:23:38.
Ženy: 1. Julamanovová (Rus.) 2:33:10, 2. Sobaňská (Pol.) 2:35:02, 3. Brychcínová 2:40:50, 4. Havlová 3:05:40, 5. Báčová (všechny ČR) 3:06:07, 6. Mariolaová 3:10:09, 7. CH. Rauchová 3:11:22, 8. H. Rauchová (všechny It.) 3:11:22.