přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. května 2011, 15:05

Maratonský víkend nejen o rychlých časech a poctách

Pražský Volkswagen maraton už dávno není pouze příležitostí zaběhnout si v krásném prostředí královskou trať. Za sedmnáct ročníků se rozvinul do celovíkendového podniku zahrnující bohatou škálu navazujících akcí.

Maratonské expo do soboty
Srdcem dění o Volkswagen Maratonském víkendu – mimo hlavní závod – je už pátým rokem expo na pražském Výstavišti. Podle pořadatelů z PIM se jedná o největší sportovní veletrh v České republice. Marathon Sport Expo se otevřelo dnes v poledne a navštívit jej bude možné – zdarma – až do této soboty. Očekávaných 35 tisíc návštěvníku může nejen shlédnout, ale i zapojit se do aktivit v některém z osmdesáti stánků: ukázek produktů za zvýhodněné ceny, seminářů o životosprávě a zdraví či různých soutěží o ceny věnované partnery, např. o start na maratonu v Berlíně.

Program je koncipován i pro rodiny, takže na své si přijdou i děti, které si mohou vyzkoušet skákací boty či nafukovací hrad, trampolínu, jízdu na nejlehčím elektrokole, in-line bruslení na umělém povrchu, a také si zastřílet na branku o ceny nebo se potkat s hokejovou hvězdou. A pro jejich rodiče zase nabídne hlavní partner akce testovací jízdy v některém ze svých posledních modelů automobilů.

Třikrát nesoutěžně na Výstavišti
Sobotní programu obsahuje rovněž tři sportovní akce se startem v prostoru výstaviště. MF DNES In-line Party (ve 12:45) provede své aktéry od Marathon Sport Expa přes Stromovku na 6,5 kilometru dlouhé trati a zúčastní se jej i dvacítka nejlepších českých bruslařů. Novinku představuje Běh bez zábran na 4,5 km (13:45) připravený ve spolupráci s Nadací Emil na podporu hendikepovaných. Oblibu si získává i stejně dlouhá Pedigree® Procházka se psy (16 h). Sobotou se bude prolínat také TESCO Pasta Party, která proběhne od poledne do osmé hodiny večer.

Program Marathon Sport Expo, 5.-7. května, 2011
Čtvrtek 5. května: 12:00 – 20:00
Pátek 6. května a sobota 7. května: 10:00 – 20:00

Nejen o výkony a výsledky
Už v sobotu večer se hlavní dění maratónského víkendu přesune do historického centra Prahy. Od půl sedmé do půl osmé zahraje na Staroměstském náměstí Michal Prokop se skupinou Framus Five, „maratonský koncert“ je i součástí festivalu Pražské jaro. Na druhý den v devět hodin ráno vyšle výstřel na 42.195 kilometru dlouhou trať různé skupiny běžců. Elitní vytrvalce usilující o špičkové časy. Domácí adepty republikových medailí, ba i účasti na MS. Policisty bojující o tituly světových šampionů. Tisíce nadšenců závodících pro radost, zdraví, překonání sebe sama. A tak dál.

Kouzlo týmu mezi středo- i vysokoškoláky
Běhání a obzvlášť taková vzdálenost jako maraton, jsou navýsost individuálními záležitostmi. Ovšem i zde se zapojuje týmový duch z kolektivních sportů. Především je třeba upozornit na „Juniorský maraton“, určený studentům SŠ. V desetičlenných týmech s alespoň třemi dívkami absolvuje devět středoškoláků čtyřkilometrové úseky, o polovinu delší vzdálenost pak čeká na finišmana (6195 m). Už start na nedělním pražském finále lze považovat za úspěch, neboť se do něj podívají nejlepší týmy z krajských kol pořádaných po celý duben. Z krajů postupovali vždy vítězové a v případě jedenácti a více zúčastněných družstev v kraji dva nejlepší, nad 21 pak tři atd.

Nad maratonem pro vysokoškoláky převzala patronát Univerzita Karlova. Pohár pro vítěze tak převezeme přímo z rukou rektora UK prof. Václava Hampla čtyřčlenný tým, který zvládne nejrychleji třikrát deset a jednou 12.195 kilometrů. „Univerzitní maraton je jedním ze sportovních svátků, který pojí studenty z různých oborů, napříč celou univerzitou,“ uvedl rektor Hampl k závodu, k němuž se přihlásilo více než čtyřicet družstev. V obdobném modelu proběhne také běh zdravotníků a firemní štafety.


Miloš Škorpil - foto: svetloprosvet.cz

Spojení s dobročinným společnostmi
V rámci závodů PIM je také stále častější spojení s charitativními projekty. Zájemce o účast tak může namísto startovného přispět některé z partnerských neziskových společností. Jednou z nich je „Světlo pro svět“, které se zaměřuje na prevenci a léčbu slepoty v rozvojových zemích a na systémovou podporu osob s postižením. Známý propagátor maratonského běhu Miloš Škorpil poběží, stejně jako v dubnu na poloviční trati, ve žluté helmě s nálepkou této organizace. Světlo pro svět ale nespoléhá jen na „externí“ podporovatele a sestavilo pro letošní ročník štafetu, v níž tři ze čtyř úseků poběží nevidomí běžci a ten závěrečný, nejdelší absolvuje aktuální mistryně světa na 800 metrů na dráze Miroslava Sedláčková.

Vyvrcholení Volkswagen Maratonského víkendu, neděle 8. května 
9:00  Start závodů: Volkswagen Maraton Praha, Volkswagen Firemní Maraton (tým/štafeta), Policejní mistrovství světa v maratonu, Mistrovství ČR v maratonu, Univerzitní maraton, Zdravotnický běh, Juniorský maraton - finále
9:12  Allianz Procházka 2 km
9:33  Volkswagen Rodinný Minimaraton 4,2 km (Run for Transplant)

 

Michal Procházka

Vytisknout