Maratonské tituly obhájili Pechek a Churaňová

neděle 8. května 2011
V republikovém šampionátu maratonců, který se letos po 14. běžel jako součást Volkswagen maratonu Praha, se z titulu radovali stejně jako vloni Petr Pechek a Radka Churaňová. Absolutním vítězi se stali Keňané Barus a Cheromeiová, která dokonce překonala traťový rekord.

Petr Pechek z Maratonstavu Úpice měl hned dvojí důvod k radosti. Nejen že obhájil loňský titul, když odrazil nápor Roberta Krupičky, navíc doběhl do cíle v osobním rekordu 2:18:26 a za limitem na mistrovství světa zaostal o necelou minutu a půl.  "Bylo to hodně těžké, protože bylo docela teplo a navíc se to rozběhlo rychle. Nakonec to ale vyšlo, takový čas jsem vůbec nečekal, jsem nadšený, vyšlo to opravdu super," radoval se Pechek.

Petr Pechek se raduje z obhajoby titulu,

Robert Krupička (Ústí nad Orlicí) nakonec dokončil v rámci šampionátu na druhém místě, když na staronového mistra ztratil minutu a půl.  Bronz vybojoval po výkonu 2:25:30 předloňský šampion Mulugeta Serbessa (Bechyně) před Pavlem Novákem (Jihlava).

Nejrychlejší mezi českými  ženami byla na celkovém jedenáctém místě v čase 2:53:11 Radka Churaňová (Trutnov), která je na mateřské dovolené. Pod tři hodiny se dostala i stříbrná Lenka Šibravová (Hvězda Pardubice), třetí příčka připadla za výkon 3:04:40 Michaele Dimitriadu (Sportovní  chůze Praha).

Opět keňská dominance
Vítězem hlavního závodu, sedmnáctého ročníku Volkswagen maratonu Praha,  se stal keňský vytrvalec Benson Kipchumba Barus, který si časem 2:07:06 vytvořil nový osobní rekord. Druhý byl se ztrátou 28 sekund Kenneth Mburu Mungara, triumf Keňanů dokonal třetí Samuel Kiplimo Kosgei, který si odbyl na maratonské trati debut a byl o dalších jedenáct sekund zpět.

Barus si vítězství cenil zejména proto, že na startu se prý cítil trochu unaven. "Ale pak jsem se rozběhl a nakonec z toho je velmi dobrý výkon. Samozřejmě musím být rád za vítězství v takovém času. Osobní rekord mě motivoval," prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi Barus. Za rekordem trati Keňana Eliuda Kiptanuie zaostal o minutu a půl.

Závod žen vyhrála způsobem start - cíl největší favoritka Lydia Cheromeiová rovněž z Keni, která vytvořila oficiálním časem 2:22:34 nový a velmi kvalitní traťový rekord. Ten držela její krajanka Helena Kiropová loňským výkonem 2:25:29. "Už mi v závěru trochu docházely síly, ale viděla jsem, že běžím rychle a na rekord, což mě motivovalo," vykládala v cíli Cheromeiová, která si vylepšila osobní maximum skoro o půl minuty. "Z toho mám velkou radost i z toho, že se mi tady v Praze daří," upozornila na skutečnost, že drží také rekord Pražského půlmaratonu.

Závod měl poprvé nejvyšší ocenění Gold Label Mezinárodní asociace atletických federací IAAF a na start maratonu se postavilo více než 8500 závodníků z devadesáti zemí. Trať po několika letech opět vedla přes Karlův most, jehož oprava letos skončila.

Na prize money bylo vyčleněno 66 tisíc eur, více než 1,5 milionu korun. Vítězové hlavních kategorií dostanou 15 tisíc eur.

Z výsledků (zatím neoficiálních):
Muži: 1. Barus 2:07:06, 2. Mungara 2:07:34, 3. Kosgei (všichni Keňa) 2:07:45, 4. Kisri (Maroko) 2:08:40, 5. Mwangi (Keňa) 2:09:03, 6. Woldeamanuel (Et.) 2:09:46, ...15. Pechek 2:18:26, 17. Krupička (oba ČR) 2:20:00.
Ženy: 1. Cheromeiová (Keňa) 2:22:34 - traťový rekord, 2. Tadesseová 2:28:32, 3. Zemedkunová (obě Et.) 2:32:14, ...12. Churáňová 2:53:11, 14. Šibravová (obě ČR) 2:58:05.