Maratonské štafety: junioři i hvězdy Běchovic

pondělí 9. května 2016
V rámci Volkswagen maratonu Praha se běžely také štafety. Juniorské týmy se před závodem rozcvičily s finišmanem běchovické sestavy Štefkem. Jím vedená čtveřice v neděli pak bezpečně splnila svůj výkonnostní cíl a čtvrtým místem dala vědět i o projektu „Atleti pomáhají“.

Juniorská štafeta je projekt pro středoškoláky, jehož finále se koná při pražském maratonu už po dvacáté, a zapojilo se do něj rekordních 261 škol. Deset 4,2 km dlouhých úseků si mezi sebe rozdělují studenti, přičemž v týmu musejí být alespoň tři studentky. Finalisté se vpředvečer závodu rozcvičili s Róbertem Štefkem (viz foto a video) „Byla to obrovská zkušenost mít trénink s takovým běžcem,“ řekla jedna z účastnic z pražského gymnázia Omská.

V závodě obsadily nejvyšší příčky školy ze severovýchodní části Čech. Suverénním vítězem se stal „A“ tým Gymnázia a SOŠ v Jilemnici, který 42,195 kilometru uběhl v čase 2:31:02, tedy o minutu pomaleji než individuální česká šampionka Eva Vrabcová. Další pořadí už bylo vyrovnanější, druhé místo patřilo studentům a studentkám Gymnázia Dr. Antona Randy z Jablonce nad Nisou za 2:37:22, třetí skončili o minutu a půl zpět gymnazisté z Letohradu (2:38:49), kteří za sebou nechali rivaly z Vimperka o devět vteřin.

Mezi štafetami, které běžely delší úseky, tedy 10-10-10-12,2 kilometrů, nechyběla ani avizovaná štafeta běchovických šampionů - viz foto (zleva) Štefko, Kamínková, Pešava, Uvizl. Ta si kladla za cíl nejen propagovat 120. ročník slavné desítky, ale také projekt „Atleti pomáhají“, do jehož triček se běžci oděli. Charitativní sbírka dává dohromady prostředky na vylepšení prostředí dětské ortopedie ve Fakultní nemocnici Motol. „Pomáhat dětem, to je největší radost,“ uvedla na adresu projektu hvězdná žena v sestavě Petra Kamínková.

A zviditelnění obojího se podařilo na výbornou, kvartet takřka o pět minut splnil stanovený cíl pod 2:42: 13násobná šampionka Běchovic Petra Kamínková začala desítkou v čase 35:17, držitel národního maxima v hodinovice Ivan Uvizl pokračoval stejným úsekem za 42:24, český rekordman na 10 km (na dráze) Jan Pešava zvládl tuto distanci za 36:41, a závěrečný nejdelší díl obstaral Róbert Štefko – 42:46. V součtu to hodilo čas 2:37:09, tři čtvrtě minuty od třetího místa, které obsadil tým Bohemia Energy číslo 9 (2:36:24), druhá byla sestava Adidas Runners 1 za 2:35:32. Jasnými vítězi se pak stali medici pod názvem A.C. Ploché nohy, jmenovitě Marek Lekeš, Barbora Jíšová, Jan Pokorný, Peter Ďurec, kteří maraton složili v čase 2:32:48.

Michal Procházka, foto: E. Erben a ČAS