přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. ledna 2012, 23:08

Maratonská kvalifikace USA přinesla rekordy

Meb Keflezighi a Shalane Flanaganová ovládli maratonský závod v Houstonu, v němž se hrálo o nominaci pro olympijské hry v Londýně. Flanaganová dokonce zaběhla rekord této kvalifikace.

Princip nominace pro maraton na olympiádě zvolili ve Spojených státech amerických velmi podobný tomu, jak se vybírají adepti pro soutěže na dráze: tedy první tři v obou kategoriích mají jistotu startu. O „letenky za snem“ se na královské vytrvalecké trati bojovalo v sobotu v texaském Houstonu, za chladného, ale jasného dne. A bitva to byla na ostří nože.

Ostřeji začali zejména muži a odrazilo se to na celkové úrovni špičky, hned osm se jich dostalo pod 2 hodiny 12 minut a pro olympiádu nestačil čtvrtému Nathanu Ritzenheimovi ani čas pět sekund pod 2:10. Záda všem nakonec ukázal 36letý Meb Keflezighi, který svou třetí nominací na Hry věnoval především svým třem dcerám. Navíc si rodák z nynější Eritreji vytvořil osobní rekord 2:09:08. Druhé místo v olympijském týmu si zajistil o 22 vteřin zpět finišující Ryan Hall, vítěz předešlé kvalifikace. Třetí a poslední pozici pak v čase 2:09:47 vyfoukl o 8 sekund Ritzenheimovi Abdi Abdirahman. Pro změnu rodilý Somálec se tak pod pěti kruhy objeví již počtvrté, ovšem poprvé mezi maratonci.

Shalane Flanaganové na MS v Tegu - foto: wikipedia.org

Ženský závod začal sice relativně pomaleji, ovšem nakonec se čelný kvartet dostal pod dosavadní maximum kvalifikačního maratonu. Černý Petr zůstal v ruce Amy Hastingsové, přestože zaběhla kvalitní čas 2:27:17. První maratonské vítězství v kariéře získala závěrečným zrychlením Shalane Flanaganová, navíc v osobním rekordu 2:25:38. 30letá vytrvalkyně, která před čtyřmi lety brala v Pekingu bronz na desítce a tři kovy stejné barvy posbírala na krosových šampionátech, se podívá na Hry již potřetí. Druhou příčku brala o 17 s zpět Desireé Davilaová, pro niž bude naopak Londýn olympijskou premiérou. Do půlminuty za Flanaganovou se vešla také její tréninková kolegyně Kara Goucherová (2:26:06). Do nominace se vedle Hastingsové nedostala ani medailistka z Atén Deena Kastorová (2:30:40).

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout