přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Maratonci zrychlili, z našich na krosu EA nejlepší Sekyrová

O minutu muži, o rovných pět mezi ženami se posunuly maratonské „WL“ v americkém Houstonu. Do italského Rovereta vyrazila trojice českých běžců. Všichni čtyři vítězové hlavních kategorií jsou z Etiopie.

Pomalinku polehounku se zkvalitňují nejlepší časy na královské vytrvalecké trati. V Houstonu se to povedlo etiopským vytrvalcům, zejména pak Teyba Erkessové, která vedle bezproblémového vítězství posunula traťové maximum i vlastní osobní rekord na 2:23:53. To je mimo jiné přesně o pět minut lépe než její krajanka Atsede Baysaová před dvěma týdny v Číně. S odstupem za ní doběhly Ruska Magarita Plaxinaová (osobák 2:28:44) a další Etiopanka Alemitu Aberaová (2:31:01). Traťový rekord nevydržel ani na poloviční distanci, běžené jako šampionát USA. Velmi solidní debut, 69:41 na půlmaratonu, si připsala Shalane Flanaganová, překvapivá bronzová medailistka z desítky na OH v Pekingu.

Do třetice padlo maximum v houstonských distančních závodech na mužském maratonu. Teshome Gelana tu však ohromil především osobním rekordem, jenž si po dvou letech vylepšil o více jak čtyři minuty na 2:07:37 (předtím 2:11:58 v Izraeli). Etiopan se také bude vyhřívat nějakou dobu v čele tabulek, neboť čas krajan Feyisy Lelisy ze Sia-menu vylepšil o 70 vteřin. S mírnými odstupy za ním dobíhali další medailisté, týmový parťák Zembaba Yigeze (rovněž OR 2:08:27) a Keňan Jason Mbote (2:08:58), který do závodu vstupoval nejlepším maximem (2:07:37). Titul šampiona USA v půlmaratonu si vybojoval životním časem 61:54 Antonio Vega.

Čeští vytrvalci se představili v italském Roveretu, krosu „della Vallagarina“ zařazeném do seriálu Evropské atletiky. Nejvyššího postavení ve výsledkové listině dosáhla Ivana Sekyrová, která obsadila šestnácté místo v čase 20:33.3, Helena Poborská doběhla o minutku a pět míst později. Pavel Brýdl finišoval dvaadvacátý za 29:06.1. Jak už bylo naznačeno, i zde nesli vítězové dres Etiopie. Mezi ženami teprve 18letá Asmare Work Bekeleová za 18:37.0 a mezi muži o osm let starší Abera Chane za 25:52.5.

Výsledky z Rovereta mužiženy

Michal Procházka

Vytisknout