přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Maratonci pro limity

V neděli se uskuteční 12. ročník Pražského mezinárodního maratonu, který je současně mistrovským závodem českých vytrvalců. Běhat se bude v ulicích hlavního města po celý víkend.

Svým způsobem to bude premiéra. Při dvanáctém ročníku se zkouší nový model, který rozšiřuje tradiční běžecký svátek na dva dny. V sobotu se budou konat nesoutěžní běhy, in-line závod a dalším doprovodné aktivity, neděle je vyhrazena jen a pouze klasickému maratonu.
    
Na start hlavního závodu se spolu s více jak čtyřmi tisícovkami závodníků z 58 zemí postaví i tři vítězové předchozích ročníků. Do Prahy přicestovali nejrychlejší muž loňského závodu Stephen Cheptot z Keni,  Ruska Alina Ivanovová, která vyhrála před šesti lety, a předloňská vítězka z roku 2004 Leila Amanová z Etiopie. Mezi favority je třeba zařadit i další africké běžce, jako například Davida Kiptaruse, Noaha Kibwamboka či v kategorii žen Carolinu Chepkorirovou (všichni Keňa), chybět naopak bude jejich krajanka Mary Ptikanyová, která nedostala vízum pro vstup do země.
"Věříme v překonání traťových rekordů," prohlašuje s poukazem na kvalitní konkurenci ředitel závodu Paolo Ottone. Maxima jsou zatím v držení Keňana Elijaha Lagata, který v roce 1998 zaběhl pražskou trať za 2:08:52 a Italky Maury Vicenteové, která o tři roky později vyhrála časem 2:26:33.    

Domácí barvy by měla hájit především šestice běžců: Jan Bláha, Pavlové Novák a Faschingbauer, Jiří Wallenfels, Jiří Žák a Petr Bětík. Nejúspěšnější vytrvalec posledních let Róbert Štefko pražský maraton vynechává a pro tuto sezonu se hodlá zaměřit na desetikilometrovou trať. Mezi ženami zůstává při absenci Petry Kamínkové poněkud osamocena Ivana Martincová. "I přesto věřím, že se dočkáme nějakého toho splněného limitu pro ME v Göteborgu. A třeba ne jediného," doufá František Fojt, který ze své funkce ředitele ČAS zašťiťuje maratonské mistrovství republiky. MČR se koná od roku 1970 (v ženské kategorii od 1979), posledních 9 let pak souběžně s pražským mezinárodním maratonem. Pro kvalifikaci na ME v Göteborgu je třeba v mužské kategorii běžet nejhůře za 2:16:50, ženám "stačí" čas o dvacet minut pomalejší.   

Trať letošního ročníku je oproti těm minulým obměněna. Přibyl cca šestkilometrový úsek směrem do Karlína. Důvod? "Naší snahou je držet běžce co nejvíce v centru. Navíc je v tomto úseku krásný nový asfalt, což je pro maraton ideální," vysvětluje Paolo Ottone. Běžci také jistě ocení, že neoblíbený úsek po dlažbě je zařazen na začátek, nikoliv ke konci tratě.

Na závod je možné přihlásit se v maraonském expu na Václavském náměstí,  otevřeno je do sobotní jedenadvacáté hodiny. Startovní výstřel padne v neděli v devět hodin ráno. Více informací naleznete i na internetových stránkách www.pim.cz.

Adam Pražák

Vytisknout