přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. ledna 2011, 19:37

Maratonci načali rok podle očekávání zostra

Že nebude ani letos nouze o rychlé časy, naznačil Keňan Kipchumba, včerejší vítěz v čínském Xiamenu (Sia-menu). Podle EME NEWS se jedná o nejrychlejší čas na začátku roku.

Výkon 2:08:07 přestává být pomalu něčím výjimečným, i když se jedná pro siamenský maraton o traťový rekord a pro Roberta Kipchumbu o osobní maximum. Alfonz Juck totiž ve svém zpravodajství EME NEWS upozorňuje, že rychleji se na úvod kalendářního roku ještě nikdy neběželo. Identický čas sice zaběhl jiný Keňan, Jackson Kipkoech, před dvěma lety v izrealském Tiberias, ale to bylo „až“ 8. ledna, tedy o šest dní později.

kipchumba_robert_b.jpg
Vítěz Kipchumba - foto (lze zvětšit): pořadatelé

Někdejší juniorský šampion na dráze i v krosu Robert Kipchumba si posunul při svém třetím maratonu v životě výkonnost téměř o dvě minuty, traťové maximum z předešlého ročníku zdolal o čtyřicet vteřin. Na úrovni Keňanova předešlého osobáku 2:09:56, s nímž byl osmý v Rotterdamu 2009, se o zbylé medailové pozice utkali dva Etiopané.

Jako úspěšnější vyšel ze souboje Mesfin Hailu Lemma, který si navíc připsal solidní debut 2:09:50. Jeho krajan Alemayehu Shumye však nemusel být nespokojen – s druhým životním časem, dvě sekundy pod 2:10. Smutnější mohl být na nepopulární čtvrté příčce loňský vítěz z Košic, další Keňan Gilbert Chepkwony (2:10:19).

Ženy zaznamenaly o poznání méně výrazné výkony. Čelo ovládly Etiopanky, vítězná Amane Gobenaová předčila za 2:31:49 svou kolegyni Alemitu Aberaovou o pět vteřin 2:31:54. Na dohled dvojici za rovných 2:32 si pro třetí příčku doběhla domácí Wang Jiali (Wang Ťia-li).

Podle stránek světové asociace iaaf.org si vítězný Kipchumba přišel na slušný balík peněz. Ke čtyřiceti tisícům amerických dolarů za prvenství se mu připočetla ještě polovina této částky za zdolání traťového rekordu. Celkem si tak Keňan odvezl 60 tisíc USD. Maraton v dvouapůlmilionovém pobřežním městě absolvovalo na 62 tisíc běžců ze čtyřiceti zemí.

Michal Procházka

Vytisknout