přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Maratonci budou v Praze bojovat o letenky do Pekingu

V neděli odstartuje 14. ročník pražského Volkswagen maratonu, který je současně po jedenácté v řadě mistrovstvím republiky na této trati.

Do hlavního závodu je podle údajů organizátorů přihlášeno na 5000 běžců ze 71 zemí. „Vzhledem k tomu, že je letošní rok olympiáda, a pražský maraton je jedním z posledních příhodných termínů pro splnění limitu, zaznamenali jsme velký zájem i mezi elitou. Pozváno jich je 51 z dvaceti různých zemí, což nikdy předtím nebývalo,“ libovala si manažerka top atletů Jana Moberly. Rozpětí potřebných časů pro nominaci je přitom velmi velké. „Například ruské závodnice, které musí v současnosti překonat 2:25:30, což je výkon jejich prozatím třetí nejlepší běžkyně. To se týká i loňské vítězky Nailiji Julamanovové, která přijela obhajovat, a už dvojnásobné vítězky pražského maratonu Aliny Ivanovové. Naopak třeba závodnicím Lichtenštejnska, které pojedou na Hry tak dvě nebo tři, stačí k nominaci čas pod 2:48 hod,“ dodala Moberly. K hlavním favoritkám závodu žen by vedle zmiňovaných Rusek měla patřit i v Praze dobře známá Keňanka Caroline Kwambaiová, vítězka půlmaratonu z roku 2006 a druhá z téhož roku na celé distanci, či její krajanka Kimuriová.

Také mezi muži lze hledat hlavní favority nikterak nezvykle mezi Afričany. Původní jednička Joseph Riri Muritmi sice nepřicestuje, neboť na poslední chvíli onemocněl malárií, zastoupit ho ale může početná skupina dalších s osobními rekordy okolo stávajícího traťového rekordu 2:08:52 z roku 1998.

Favoritem na domácí titul je Pavel Novák závodící za Atletiku Jihlava. Ten již letos jeden maraton běžel, v Římě mu k potřebnému času, který by mu zajistil účast na olympijských hrách, chyběly čtyři minuty a jedna vteřina. Zaútočit na limit se pokusí i letos, byť příliš velké šance si nedává. „Při březnovém půlmaratonu, kdy jsem dělal vodiče pro kategorii žen, jsem si z věčného otáčení za sebe natáhl kvadriceps. Znamenalo to velký výpadek v tréninku a chybí mi naběhané kilometry. Asi se budu tedy méně koukat na hodinky a více dám na aktuální pocit. Ale nic nevzdávám!,“ dušuje se zanedlouho osmatřicetiletý běžec s osobním rekordem 2:17:11, který je „civilním“ povoláním zdravotnický záchranář.
Konkurovat mu bude ještě o dva roky starší matador domácí vytrvalecké scény Róbert Štefko z AK Kroměříž, na startu budou i další kvalitní běžci jako např. Jiří Žák (Nové Město n. Moravě) či jeho jmenovec Wallenfels (Sokol Král. Vinohrady).
Mezi ženami převzala po zraněné Brychcínové roli české jedničky letos pětačtyřicetiletá Ivana Martincová (Moravská Slavia Brno). 
 
Spolu s hlavním závodem odstartuje i finále Garnier juniorského maratonu, kde si 25 týmů středoškoláků, kteří prošli krajskými koly, podělí maratonskou trať štafetovým způsobem. Záštitu nad tímto závodem převzalo ministerstvo školství, jehož vrcholný představitel Ondřej Liška se spolu se svými kolegy postaví na start tzv. firemní obdoby téhož. Bude to mít ale složité. Nejprve se ujme role startéra, aby se pak následně urychleně přesunul na první předávku na 10. km, odkud by měl nastoupit na svůj úsek.

Hlavní závod v neděli v 9 hodin na Staroměstském náměstí. Předcházet mu budou v sobotu menší nesoutěžní běhy a projížďky.

08PIM_100.jpg08PIM_99.jpg08PIM_21.jpg
08PIM_17.jpg08PIM_48.jpgminifotogalerie z
tiskové konference

foto:graf.cz


Adam Pražák

Vytisknout