Maraton v Chicagu po roce pro Wanjiruho a Šobuchovovou

pondělí 11. října 2010
Sammy Wanjiru a Lilia Šobuchovová vyhráli stejně jako vloni závod v Chicagu, zařazený do seriálu největších maratonů světa. Ruska má v něm prvenství už jisté, Keňan je blízko.

Olympijský vítěz z Pekingu Sammuel Wanjiru neměl cestu za obhajobou loňského triumfu snadnou. V Chicagu mu byl rovnocenným soupeřem 23letý Etiopan Tsegay Kebede, s nímž se Wanjiru přetahuje i o celkové prvenství v letošním ročníku seriálu World Marathon Majors (WMM). Kebede vedl ještě 400 metrů před cílem, nestačil však na Wanjiruho drtivý finiš. Čas vítěze byl 2:06:24, Kebede nakonec prohrál o 19 vteřin.

V hodnocení seriálu Wanjiru svému soupeři odskočil a pokud by chtěl Kebede pomýšlet na vítězství a tedy i na jistě motivující bonus půl milionu dolarů, musel by se dát dohromady do 7. listopadu, kdy se běží poslední díl WMM v New Yorku, a v závodě skončit nejhůře druhý.

Mezi ženami už je o vítězce jasno. Je jí Ruska Lilia Šobuchovová, které stejně jako Wanjiru úspěšně obhájila loňské prvenství v Chicagu, a v bodování WMM má již nedostižný náskok. Navíc překonala ruský národní rekord a po výkonu 2:20:25 se stala desátou nejrychlejší maratonkyní historie. Je to nejlepší ženský čas od září 2008, kdy Irina Mikitěnková zvládla berlínský maraton za 2:19:19.