Maratón uzavíral Hry

Kronika Her XVIII. olympiády se uzavírá. Symbolickou tečku připsala disciplína vpravdě královská - maratón.

Každý, kdo absolvuje tak náročnou trať, jakou maratón bezesporu je, může se nazývat hrdinou. Dlouho ovšem nad ostatními vyčníval jeden muž – Brazilec Vanderelei de Lima. Muž, který na téže trati skončil při mistrovství světa  v roce 1997 na 23. místě, se od 20. kilometru pokusil vyzvat sebe i štěstí a unikl do sólového úniku. Ještě na 35. kilometru měl na své pronásledovatele téměř půlminutový náskok. Pak ovšem přišla věc nevídaná. De Lima byl z neznámých důvodů napaden jedním z diváků.

Toto zdržení, a pochopitelná ztráta koncentrace, jej možná připravilo o nejcennější kov. V závěrečných kilometrech se do vedení dostal Stefano Baldini a svou šanci už nepustil. Třiatřicetiletý Ital, bronzový z mistrovství světa v Edmontonu a Paříži, nakonec zvítězil ve, vzhledem k náročnosti tratě, vynikajícím čase 2:10.55. Životní závod zaběhl také Mebrahtom Keflezighi. Naturalizovaný Američan, původem z Eritreji, který na minulých olympijských hrách v Sydney skončil 12. na desetikilometrové trati, zaostal za vítězem jen 34 sekund a patří mu stříbro. Ze zaslouženého bronzu se radoval de Lima. Příliš se nedařilo favoritům. Světový rekordman Keňan Paul Tergat doběhl až desátý, jeho krajan, třetí v Atlantě a druhý v Sydney Eric Wainaina, sedmý. Úřadující mistr světa Džavád Gharíb z Maroka protnul cílovou pásku jako jedenáctý.

Také Česká republika měla mezi vytrvalci svého zástupce. Pro Róberta Štefka neznamenali Atény zdaleka první olympijskou zkušenost, poprvé ale reprezentoval české barvy. Štefko si od závodu příliš nesliboval. Obával se pověstného aténského vedra a rozhodl se vsadit především na taktické zvládnutí běhu. Závod rozběhl volněji,  na 20. kilometru figuroval na 82. místě. S blížícím se cílem pak své umístění jenom vylepšoval. Cílovou pásku na Panathénském stadionu protínal jako 63. Časomíra mu vyměřila 2:27:13.

Výsledky maratónu- muži:
1. Baldini (Itálie) 2:10.55, 2. Keflezighi (USA) 2:11.29, 3. De Lima (Brazílie) 2:12.11…63. Štefko 2:27.13