přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. března 2017, 08:19

Manionga si dolétl pro africký rekord

Velmi zajímavé výkony padaly v jihoafrické Pretorii, kde se konal šampionát severního regionu Guateng. O zápis do historie se postarali dálkař Luvo Manionga, jenž překonal historické kontinentální maximum a také překážkář Sokwakhana Zaziny, který zaběhl nejrychlejší dorosteneckou čtvrtku překážek historie.

Stříbrný medailista z olympijských her v Riu de Janeiru Luvo Manionga předvedl skvělé dálkařské představení. Jeho nejdelší pokus měřil 862 centimetrů, čímž překonal dosavadní africký rekord krajana Godfreyho Khotso Mokoeny z roku 2009 o dvanáct centimetrů. Zároveň je jedná i o letošní nejlepší světový výkon. Manionga též předvedl nejdelší skok od sezóny 2009. Tehdy kraloval světovým tabulkám Američan Dwight Phillips výkonem 874 centimetrů. Lepší byl i Irving Saladino z Panamy (863). Svůj osobák z loňského finále Diamantové ligy v Bruselu pak Manionga vylepšil o čtrnáct centimetrů. Předvedl také velmi kvalitní sérii, když svůj rekord podpořil dalšími dvěma skoky na 834 centimetrů. „Když jsem začínal s atletikou, mým hlavním cílem bylo překonání světového rekordu Mika Powella. Chci se stát prvním člověkem, který skočí za devět metrů. Myslím, že jsem ještě zdaleka nedosáhl svého maxima,“ vzkázal.

Dorostenecké historické světové maximum zaznamenal teprve šestnáctiletý Sokwakhana Zaziny. Ten zvládl uběhnout jeden okruh s překážkami vysokými 84 centimetrů za 48.84. Tréninkový kolega L. J. Van Zyla překonal výkon Američana Williama Wynna o sedmnáct setin a stal se tak prvním dorostencem, který se dostal pod 49 vteřin.

Nejlepší letošní světový výkon byl k vidění na stovce a dle očekávání se o něj postaral Akani Simbine, když prolétl rovinku za 9.92. Jen o tři setiny za ním finišoval Thando Roto. Časem 9.95 se stal pátým Jihoafričanem, který se dostal pod deset vteřin. Pro Rota to byl velký osobní rekord od 23 setin. Simbine zároveň ve stejný den přišel o juniorský národní rekord, o který ho časem 10.17 připravil Gift Leotlela

Petr Jelínek,foto: J. Kucharčík

Vytisknout