přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Maminka Hellebautová se vrací

Olympijská vítězka ve skoku vysokém Tia Hellebautová z Belgie ohlásila při příležitosti svých 32. narozenin po krátké mateřské pauze návrat k závodění.

Rok 2008 byl pro Tiu Hellebautovou přímo pohádkový. V březnu vybojovala ve Valencii titul halové mistryně světa v pětiboji a o půl roku později dokázala v Pekingu překvapit ve výškařském sektoru vysoce favorizovanou Blanku Vlašičovou a na její úkor se stala olympijskou vítězkou. O pár týdnů později sympatická Belgičanka symbolicky pověsila tretry na hřebík s odůvodněním, že více už dosáhnout nemůže. Bylo jí třicet let a záhy se dostala do požehnaného stavu. A když devátého června loňského roku porodila dceru Lotte, zdálo se, že pro ni začíná zcela nová životní etapa. Jenže láska k atletice zůstala silná a Hellebautová volání svého srdce nedokázala odolávat dlouho. „Pamatuji se, že se mi 26. září poprvé svěřila s myšlenkami na návrat a druhý den už byla na stadionu. Nedokázala se srovnat se životem bez závodění. Vždycky byla tak trochu fanatik“, prohlásil s nadsázkou její kouč a životní partner Wim Van De Ven.


Vyčerpaná Hellebautová po vítězném pětiboji na HMS ve Valencii;
foto: www.graf.cz

Hellebautová se v tichosti pustila do tréninku a na přelomu roku absolvovala šestitýdenní soustředění v JAR. Zapracovala na své kondici na tolik, že se odvážila předstoupit 16. února v den svých 32. narozenin před novináři a veřejně ohlásit návrat. „Moje mezinárodní kariéra začala relativně pozdě, a když jsem ve třiceti končila, byla jsem na tom výkonnostně nejlépe v životě. Cítím se zdravá a moje tělo má přesně tu váhu, co by mít mělo. Jsem šťastná, že mám u sebe svou dceru. Všude s námi cestuje chůva, takže je o ni pořád dobře postaráno,“ řekla Hellebautová, která si za svůj první velký cíl zvolila HME 2011 v Paříži. „Stále ale doufám, že by se mi mohlo podařit připravit se už na toto léto. Dejte mi ale více času, abych zjistila, jak mé tělo bude reagovat na zvýšenou intenzitu tréninku. Teprve pak se rozhodnu, zda je pro mě reálné adekvátně se připravit už na letní ME v Barceloně. Mým cílem je znovu skákat dva metry,“ doplnila úřadující evropská šampionka z Göteborgu, jež plánuje prodloužit si kariéru až do olympiády v Londýně 2012.

Týkat se ale bude jen skoku do výšky, víceboj už na rozdíl od let minulých v jejích úvahách nefiguruje. „Vždycky jsem v tréninku rozvíjela všestrannost, což budu dělat i nadále. Ale na závodění ve vícebojích se už nechystám,“ dodala atletka, která se ve skupině svého partnera připravuje mj. s halovou mistryní Evropy na překážkách Eline Beringsovou či s vícebojařem Hansem Van Alpenem.

Návrat Hellebautové do sektoru už přivítala i výškařská stálice posledních let Blanka Vlašičová. A to i přesto, že na ni nemůže mít vzhledem k těsné olympijské porážce zrovna nejlepší vzpomínky. „Ráda slyším, že se Tia vrací. Připoutá to k naší disciplíně více pozornosti. A já jsem vždy měla ráda v soutěžích silné soupeřky. Motivuje a nutí mě to předvádět lepší výkony,“ nechala se slyšet úřadující mistryně světa.    

Adam Pražák

Vytisknout