přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. dubna 2004, 09:36

Malysa v jediném pokusu o olympijský limit na padesátce

Český chodec Jiří Malysa usiluje o dvojnásobný start na olympijských hrách v Aténách, o svém snu rozhodne v sobotu při Světovém poháru v Naumburgu.Foto: Josef Čech
Bude to jediný závod na padesátikilometrové trati, který chodec Nového Města nad Metují v této sezoně absolvuje. „Je to můj první a zároveň poslední pokus na padesátce,“ potvrdil Malysa, „chci v Aténách startovat na obou tratích.“ Pro olympijský závod na 20 km má sedmatřicetiletý reprezentant na svém kontě limit „B“ a zatím je jediným českým chodcem se splněným kritériem. Účast v Aténách i na delší z tratí zaručí Malysovi výkon lepší 4 hodin. „To je olympijské áčko. Protože ho má i Miloš Holuša, musím se pod čtyři hodiny dostat taky,“ uvedl Malysa a prozradil svou taktiku pro sobotní závod: „budu se jednoduše držet času, abych šel na limit. Chytnu se té skupinky, která půjde mým tempem. Jsem specialista na dvacítku, takže první polovinu trati půjdu rychleji. Taky bude záležet na podmínkách, mně nejvíc vyhovuje teplota mezi 15 a 20 stupni a bezvětří.“


Naumburg leží v bývalé NDR, čeští závodníci trať vcelku důvěrně znají.
„Je to velmi solidní trať, prověřená už mnoha ročníky chodeckých závodů. Dají se tu chodit rychlé časy,“ potvrdil trenér chůze Ivo Piták a Malysa připojil: „okruh dobře znám, startoval jsem na ní už čtyřikrát. Doufám, že ji pořadatelé nějak nezmění. Sedí mi, že se jde v parku a po rovině.“ Světový pohár je pro dosažení rychlého času vhodnou příležitostí, pro chodce závod představuje prestižní záležitost a startovní listina bývá nabita zvučnými jmény. „Bude to určitě kvalitní závod, na Světovém poháru se tradičně sejde silnější konkurence než na samotných olympijských hrách. Z nejlepších chodeckých zemí se účastní pět špičkových závodníků,“ vysvětlil Piták.

Jiřího Malysu před srpnovou olympiádou v Aténách čeká ještě několik startů na kratších chodeckých tratích. Týden po vystoupení v Naumburgu by se měl zúčastnit 101. ročníku závodu Praha–Brandýs nad Labem, jehož výsledky se budou započítávat do domácí ligové soutěže.
„Uvidím, jak budu po Světovém poháru vypadat,“ zpochybnil svou účast Malysa, „padesátku uprostřed sezony jsem ještě nikdy nešel.“ 20. června se devátý muž MS 2001 chystá na pátý díl světové chodecké série do italského Sesto San Giovanni. „Pak mám taky pozvánku do Krakova, kde Robert Korzeniowski pořádá závody na 10 kilometrů,“ dodal Malysa.   

Tomáš Klement

Vytisknout