Malysa i Holuša si z Itálie přivezli limit pro EP

sobota 3. května 2003
Splněním limitu pro Evropský pohár chodců skončil pro oba české reprezentanty čtvrtý závod světové série IAAF v italském Sesto San Giovani na 20 km.

Jiří Malysa obsadil 13. příčku v čase 1:25:06 a Miloš Holuša skončil hned za ním za 1:25:32. Limit pro Evropský pohár, který se uskuteční 18. května v ruských Čeboksarech, má hodnotu 1:26:00. Jediná česká závodnice v soutěži žen Monika Choděrová sice podle umístění dosáhla většího úspěchu než Holuša i Malysa, ale časem 1:41:34 dvanácté Choděrové limit pro Evropský pohár unikl o 4 vteřiny. Ve své první vítězství ve světové sérii v této sezoně proměnil závod Francisco Fernández ze Španělska. V březnu v mexické Tijuaně skončil šestadvacetiletý Španěl těsně druhý za domácím Bernardem Segurou.

Mexičanův vítězný čas tehdy byl 1:19:06, o devatenáct vteřin lepší než výkon Fernándeze ze závodu v Itálii. Úvodní mezičasy vedoucích závodníků v Sesto San Giovanni – Fernándeze, Poláka Korzeniowského a Ekvadorce Pereze – přitom slibovaly útok na hranici 1:18 hod. Jednadvacet vteřin za vítězným Franciscem Fernandezem skončil dvojnásobný olympijský šampion ze Sydney Robert Korzeniowski, třetí pak vítěz olympijské „dvacítky“ na OH v Atlantě Jefferson Perez.

V soutěži žen v Sesto San Giovanni se prosadila Gillian O´Sullivanová. Šestadvacetiletá irská závodnice se vítězným časem 1:27:22 zařadila na třetí místo letošních světových tabulek. O´Sullivanová ve světové sérii IAAF v této sezoně dosud nenašla přemožitelku. Startovala zatím pouze v závodě na 20 km v Mexiku, kde stejně jako v Sesto San Giovanni suverénně zvítězila.

Během závodu v Sesto San Giovanni bylo rozhodnuto, že tradiční závod světové série v chůzi v čínské Šanghaji se ruší z důvodů nebezpečí epidemie SARS. Chodce tak v rámci světové série v sezoně 2003 čeká už jen závod na 20 km ve španělské La Coruně a oba závody MS v Paříži.