Malíková poběží finále 400 m, koulař Héža 10.

čtvrtek 13. července 2017
Čtyři dorostenečtí reprezentanti zasáhli do bojů druhého dne soutěží na MS v Nairobi, a také se rozdělovaly čtyři sady medailí.

Skvěle si počínala v druhém kole soutěže čtvrtkařek Barbora Malíková. Ve svém semifinále za sebou udržela o 11 setin domácí mohutně povzbuzovanou Moraaovou (53.88), v osobním rekordu 53.77 zvítězila a dosáhla i nejlepšího výkonu ve srovnání s druhým během. O medaili poběží v pátek v 17:55 českého času ze čtvrté dráhy.

Desáté místo obsadil mezi koulaři Jakub Héža, když finálovým výkonem 18.40 z úvodní série téměř zopakoval svůj záchranný postupový třetí pokus z kvalifikace (18.41). K užší osmičce by potřeboval Héža o 11 cm více. Titul získal Němec Timo Northoff, jenž soutěži dominoval 20metrovými pokusy, z nichž nejdelší měřil 20.72. Stříbrnému Bělorusu Samusevovi chyběl k vzývané metě jediný cm (19.99), bronzovému De Lacey Laceymu z JAR sedm (osobák 19.93). Vítěz kvalifikace Štitkovac (Bosna a Hercegovina) skončil až pátý (19.09f vs. 19.60q).

Drsný postupový klíč čekal na čtvrtkaře i čtvrtkaře s překážkámi. O finálovou osmičku se bojovalo rovnou z rozběhů, do nichž se přihlásilo 22 závodníků i 22 závodnic. Spokojena se svým představením může být Kristýna Korelová, která sice nepostoupila mezi nejlepší osmičku, ale vylepšila si osobní rekord na 1:01.26 a skončí tak čtrnáctá. Dvě dívky pokořily 59 vteřin, o něco více se to povedlo Jamajčance Walkerové (58.74). Mezi dorostenci měl startovat Filip Ličman, ale bohužel se při rozcvičení zranil, a tak u jeho jména svítí "DNS". O více než dvě vteřiny rychlejší než nejbližší soupeř byl Jihoafričan Sokwakhana s časem 49.63.

Kvalifikační boje ozdobil v rozběhu stodesítky překážek Jamajčan De'Jour Russell, který vylepšil rekord šampionátu na 13.08. Naopak pro Antonína Wijase MS skončilo již v této fázi, sice mu chybělo jen šest setin od přímého postupu do semifinále, ale čas 14.18 s (+1.3 m/s) nestačil na lepší než 23. místo.

Po dva dny spolu v deseti disciplínách bojovali, jeden byl rychlý jako vítr, druhý zase silný jako silnice. Nakonec uspěl ten první, jmenuje se Steven Fauvel Clinch, je z Francie a dal dohromady 7559 bodů. Stříbrným silákem je Lotyš Kozjakovs, jenž posbíral 7377 b. Bronz si pak vysloužil Němec Neugebauer (7204).

Výtečnou úroveň dala dálkařskému finále (skákalo se přímo bez kvalifikace) dvojice Kubánců, kteří se oba dostali za sedm a tři čtvrtě metru od odrazového prkna. Titul si vysloužil dorosteneckým výkonem roku 788 cm Maikel Y. Vidal, stříbro bral jeho krajan A. Lescay za osobák 779. Bronz bral s odstupem Rumun Bucsa (7.47).

V semifinále stovky byla jasně nejrychlejší Jamajčanka Davisová v čase 11.45, ale medailová bitva jí tak nevyšla a s 11.69 se musela spokojit s třetím místem. Obě její přemožitelky sprintovaly za 11.62, šťastnější byla Turkyně Mingiz Ayová, útěchou pro Polku Stefanowiczovou by mohl být fakt, že si tím vylepšila osobák.

Šestnáct oštěpařů se postavilo do přímého finále, od zbytku pole se výrazně oddělili medailisté. Dva kovy získali Číňané, zlato Zhakai Liu za osobní rekord 77.54, bronz díky výkonu 73.64 jeho krajan Song. Mezi ně se se zhruba dvoumetrovými odstupy vklínil Jihoafričan Schlebusch - rovněž OR 75.68.

V semifinále čtvrtkařů byl opět nejsvižnější Jamajčan Cox (46.86), jen o setinu ale byl pomalejší Brazilec Da Silva (46.87). Málem došlo k senzaci na půlce dorostenců, když až jako poslední postoupil do finále jeden z dvojice domácích běžců Kiprono, naopak jeho kolega Toroitich byl v semifinále druhý nejrychlejší hned po Etiopanu Bodenovi (1:49.37). Do patnáctičlenného finále trojky postoupilo jedenáct Afričanů, zástupci velmocí dosáhli nejlepších časů v čele s Etiopanem Baregou (7:55.73).

Kvalifikaci kladivářek vévodila dvojice Kubánek, z nichž o metr dál hodila C. Martínezová (67.90). Do děje rozběhů půlkařek zasáhly diskvalifikace, které se vyskytly mezi 26 startujícími hned 4, a mezi nimi i zástupkyně etiopské velmoci Destaová. Její krajanka Mesheshaová byla druhá nejrychlejší, hned po nositelce známého druhého jména Keňance Jackline Wambuiové (2:08.24).

Michal Procházka, foto: © Getty Images / IAAF