přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2017, 11:39

Makwala: Věřím ve svůj medailový sen

Botswanský sprinter Isaac Makwala prožívá šampionát plný zvratů. Prošel i střevní infekcí, která ho nepustila na start finále čtvrtky ani do rozběhu na 200 metrů. Následně dostal na dvoustovce šanci v dodatečném běhu a poté se dokázal obdivuhodným způsobem probít i z první dráhy do finále. Naplní nakonec leader světových tabulek na této trati svůj medailový sen?

Včera jste měl opravdu náročný den a předvedl skvělé výkony. Je pro vás určitou satisfakcí, že poběžíte na dvoustovce o medaile?
Je to pro mě obrovská satisfakce a jsem moc šťastný, že se mi podařilo postoupit do finále. Přijel jsem do Londýna s medailovým snem, o který jsem přišel, když jsem nemohl bojovat o umístění na podiu v závodě na 400 metrů, ale teď mám druhou šanci a chci ji využít.

Věříte, že byste si mohl na dvoustovce doběhnout pro titul mistra světa?
Cítím se ve skvělé formě. Mám za sebou skvělou přípravu a podařilo se nám skvěle načasovat formu. O to víc mě mrzí, že jsem ji nemohl prodat na čtvrtce. Po tom všem, co se zde událo, mám ještě větší motivaci uspět na dvoustovce.

Následně vás ještě čeká štafeta na 4x400 metrů, kde patříte mezi favority. Počítáte se startem i v ní?
Štafetu si rozhodně nenechám ujít. Těším se hlavně na souboj se Spojenými státy. Máme silný tým, který může pomýšlet na nejvyšší příčky.

Tento šampionát je pro vás po psychické stránce hodně náročný že?
To tedy rozhodně je. Přišlo hodně emotivních okamžiku. V jednom momentě jsem se cítil už hodně unaven, ale mé odhodlání je silnější. Chci zde uspět a udělat své zemi čest. 

V jednom z rozhovoru jste se nechal slyšet, že podmínky pro trénink v Botswaně jsou složité. V čem konkrétně?
Stadion máme celkem pěkný, ale finanční podpora atletů v naší zemi není příliš velká. U několika reprezentantů mé výkonnosti to ještě celkem jde, ale ostatní jsou na tom výrazně hůř, i když musím uznat, že se to postupně zlepšuje. Oproti jiným africkým státům jsme na tom ještě celkem dobře. Další problém je v regeneraci a fyzioterapii. U nás je hodně těžké sehnat kvalitního fyzioterapeuta a ten je pro špičkové výkony nezbytný.

Připravujete se po celý rok v Botswaně?
Trénujeme tam po převážnou část roku, ale v průběhu sezóny se přesouváme do Evropy, kde také nejčastěji závodíme. Navíc v tu dobu je u nás v Botswaně zima, zatímco v Evropě máte léto.

Letos jste závodil na Zlaté tretře v Ostravě a podařilo se vám tam zaběhnout národní rekord na 300 metrů. Jak se vám tam líbilo?
Závod v Ostravě jsem si skvěle užil. Je tam nádherný stadion a výborní fanoušci. Právě od mítinku v Ostravě začala má forma stoupat směrem nahoru. 

Petr Jelínek, foto: Getty Images

Vytisknout