Makau pokořil v Berlíně světový rekord v maratonu

neděle 25. září 2011
Keňský běžec Patrick Makau vylepšil časem 2:03:38 o 21 vteřin dosavadní maximum Etiopana Haile Gebrselassieho, který byl na startu také, ale nedokončil. Britka Radcliffová při comebacku třetí v čase pod 2:24.

Trať v Berlíně opět potvrdila, že patří mezi nejrychlejší na světě. Globální rekord se tu měnil již posedmé za posledních třináct let a z německé metropole pocházelo i dosavadní maximum, které před třemi ustanovil Haile Gebreselassie. Po dnešku však jeho výkon těsně pod 2:04 hod. zamířil do propadliště dějin.  Postaral se o to obhájce loňského berlínského prvenství Patrick Makau, který se dostal do cíle v čase 2:03:38.

Popravdě, nejde o první překonání tři roky starého Gebreselassieho výkonu. V dubnu v Bostonu běžel další Keňan Geoffrey Mutai ještě výrazně rychleji (2:03:02), tamní trať však nesplňovala kritéria pro zapsání jeho výkonu do rekordní listiny.

Samotný Haile nový Makaův rekord na vlastní oči neviděl,38letá legenda kvůli zdravotním komplikacím odstoupila ze závodu někde okolo 35. kilometru. "Nemohl dýchat, nevíme proč," řekl jeho agent Jos Hermens. Za potížemi by podle něj mohlo astma, protože Gebrselassie přestal kvůli ustupujícím problémům v posledních měsících brát léky. "Možná to byla chyba, ale cítil se opravdu dobře, i příprava mu vyšla," uvedl.

Makaua tak na stupních vítězů doplnili jeho krajané. Stříbrný Stephen Chemlani dorazil se zpožděním 4:17 min za vítězem, odstup bronzového Edwina Kimaia byl ještě o téměř dvě minuty větší.

V ženském závodě se hlavně očekávalo, jak dopadne světová rekordmanka Paula Radcliffová při svém prvním maratonu po dvouleté pauze a necelý rok od porodu druhého potomka. Nebylo to špatné.  37letá Britka doběhla třetí v čase 2:23:46. Lepší byly jen vítězka, Florence Kiplagatová z Keni, s výkonem 2:19:44 a domácí Irina Mikitenková (2:22:18).