přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Makarov vs. Železný, Sadovová vs. Pospíšilová Cechlová

Organizátoři Zlaté tretry představili další ze světových hvězd, které přijaly pozvání do Ostravy.

V oštěpařském sektoru se kromě Jana Železného, který letos končí svoji kariéru, objeví ruský mistr světa z roku 2003 Sergej Makarov. Dvojnásobný olympijský medailista loni v Ostravě zvítězil výkonem 88.84 metrů, jeho národní rekord z roku 2002 má hodnotu dokonce 92.61 metrů. Dále dokázal v historii poslat oštěp pouze Jan Železný (98.48) a Fin Aki Parviainen (93.09).

Olympijská vítězka z Atén Natalia Sadovová se na Zlaté tretře utká s nejlepší ženou loňských světových tabulek Věrou Pospíšilovou Cechlovou. Třiatřicetiletá Ruska s osobním rekordem 70.02 m (1999) prohrála loni v Ostravě s Pospíšilovou Cechlovou o 32 centimetrů, ale v Helsinkách získala stříbro, zatímco naše diskařka bronz. "Na duel se Sadovovou se mimořádně těším," říká Věra Pospíšilová Cechlová. "Chci samozřejmě vyhrát jako loni a už jsem začala házet. Zatím však nechci nic uspěchat."

Na trati 400 m překážek poběží z českých překážkářů Jiří Mužík a Michal Uhlík. Prvním zveřejněným zahraničním jménem je japonský rekordman Dai Tamesue, který loni na MS v Helsinkách získal bronzovou medaili za 48.10. Jeho národní rekord má hodnotu 47.89.

V ženských překážkách oznámili organizátoři k již ohlášeným jménům Američanku Sandru Gloverovou, bronzovou z Helsinek 2005. Ačkoliv jí bylo již 36 let, zlepšila si loni osobní rekord na 53.32. Kromě třetího místa na loňském MS vyhrála Gloverová mítinky Zlaté ligy v Oslu a v Berlíně.

Svůj start na trati 110 m překážek potvrdil také Jamajčan Maurice Wignall, aktuální lídr světových tabulek. Vítěz nedávných Her Commonwealthu v Melbourne (13.26) se tak představí po boku Američana Terrence Trammella a Stanislava Sajdoka. Wignall drží od OH v Aténách jamajský národní rekod (13.17) a letošní Zlatá tretra pro něj bude již čtvrtým ročníkem. Loni skončil v Ostravě na druhém místě, v letech 2003 a 2004 skončil pátý.

David Klempíř

Vytisknout