přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. července 2005, 18:11

Machura juniorským mistrem Evropy v národním rekordu

Koulař Remigius Machura si z juniorského mistrovství Evropy odveze zlatou medaili. Vyhrál v dramatické soutěži juniorským národním rekordem 20.09 metru.

Devatenáctiletý koulař Remigius Machura si v dramatickém finále vybojoval zlatou medaili. Své náčiní dokázal poslat do vzdálenosti 20.09 metru a vytvořil tak juniorský národní rekord. Ten posledních třináct let držel Martin Bílek výkonem 19.93 metru.

Soutěž se vyvíjela dramaticky, ale pro nového juniorského mistra Evropy dopadla výborně. "Jsem strašně nadšenej, ale ještě mi to asi nedošlo," prozradil hned v mix zóně. "Mám obrovskou radost, ani nevím, co bych k tomu všemu řekl. Bylo to opravdu dramatické, o to víc si vítězství cením," dodal Machura.

Machura se hned v úvodu soutěže ujal vedení, když vrhl do vzdálenosti 19.57 metru, ve třetí sérii se na první příčku dostal další z favoritů soutěže Maďar Lajos Kürthy, který výkonem 19.65 metru vyrovnal rekord mistrovství. Český reprezentant však odpověděl v páté sérii vítězným vrhem devět centimetrů za hranici dvaceti metrů. "Když mě Maďar přehodil, byl jsem trošičku nervózní. Musel jsem zaútočit, ale věděl jsem, že na dvacetimetrovou hranici mám a věřil jsem si," popsal své pocity v průběhu finále závodník Sparty Praha.

Z hlediska nového českého rekordu navíc juniorský mistr Evropy ocenil fakt, že se mu "magickou" dvacetimetrovou hranici podařilo překonat právě na takové velké soutěži, jakou mistrovství Evropy juniorů je. "Jsem rád, že jsem to nehodil na nějakém malém mítinku, ale právě tady."

Vítězství svého syna nervózně sledoval přímo v Kaunasu i jeho otec a zároveň trenér - Remigius Machura starší. "Po dobu finále jsem vykouřil asi osmadvacet cigaret," usmívá se spokojeně Machura starší. Na otázku, co říká skvělému výkonu svého potomka, s klidným úsměvem odpovídá:"No, nebyl to špatnej pokus, nebyl..."

Další česká medailová naděje překážkářka Zuzana Hejnová dnes s přehledem vyhrála svůj rozběh časem 58.53 sekundy, ze všech třech rozběhů byla nakonec druhá nejrychlejší za Ruskou Kostetskajovou. Finále běhu na 400 metrů překážek se Zuzanou Hejnovou můžete sledovat zítra v odpoledních hodinách.

Do rozběhu na 1500 metrů nastoupil český reprezentant Zdeněk Medlík, doběhl v čase 3:57.08, do finále se nepropracoval a skončil na sedmnácté příčce.

Výsledky:
Koule mužů:
1. Machura (ČR) 20.09, 2. Kürthy (Maď) 19.65, 3. Sidorov (Rus) 19.32,...

Další výsledky a informace najdete v Zaostřeno na...

Karolína Farská

Vytisknout