přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Lysenková předvedla třetí nejdelší hod historie

Světová rekordmanka z Ruska, kladivářka Taťjana Lysenková, zvítězila dnes v předprogramu Zlaté tretry výkonem 77.71 metrů.

Lysenková se zapsala do historie Zlaté tretry hned prvním pokusem, kdy vytvořila nový rekord mítinku 77.32 metrů. Ve druhé sérii se zlepšila až na 77.71 metrů a za svým letošním světovým rekordem zaostala o 90 centimetrů.

"Chtěla jsem dnes vyhrát a pokud možno vylepšit svůj vlastní světový rekord," sdělila těsně po skončení soutěže. Proč se jí nevydařilo to druhé? "Podmínky byly dobré. Nebylo to počasím, větrem, ani tím, že jsme házely v předprogramu. Soupeřky tu mám stejné. Připisuji svůj výkon únavě z víkendového Evropského poháru."

Lysenková třetím nejdelším hodem historie samozřejmě vytvořila nový rekord mítinku a překonala ten loňský, který byl v držení kubánské kladivářky Yipsi Morenové. Ta dnes skončila na třetím místě, když nejdále dohodila v poslední sérii - 73 metrů rovných. O 74 centimetrů byla dnes lepší Betty Heidlerová z Německa, která si druhé místo zajistila již svým prvním hodem.

V kladivu mužů vyhrál Bělorus Ivan Tichon, který jako jediný přehodil 80 metrů. Vyhrál novým rekordem mítinku 80.19 metrů, když překonal zatimní maximum Kojiho Murofušiho z loňského roku. Ostrava tak viděla první osmdesátimetrový hod ve své historii. "Organizátorům se podařilo dát dohromady dobré soupeře, což mi pomohlo k výkonu," nechal se slyšet po vyhlášování vítězů. "Na druhé straně nejsem úplně spokojen. Sice přes osmdesát metrů je dobrý výkon, ale chtěl jsem hodit o metr, dva dále."

Na druhém místě se umístil slovenský kladivář Libor Charfreitag a třetí byl další Bělorus Vadim Devjatovskij.

Z výsledků:

MUŽI
kladivo:
1. Ivan Tichon (Běl.) 80.19, 2. Libor Charfreitag (SVK) 79.76, 3. Vadim Devjatovskij (Běl.) 79.31

ŽENY
kladivo: 1. Taťjana Lysenková (Rus.) 77.71 - MR, 2. Betty Heidlerová (Něm.) 73.74, 3. Yipsi Morenová (Kuba) 73.00

David Klempíř

Vytisknout