přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. února 2010, 15:15

Lustigová a Svoboda třetí v evropském atletovi měsíce

Mílařka Marcela Lustigová a překážkář Petr Svoboda předvedli v lednu výkony, které EA ocenila nominací do své pravidelné ankety. V konečném účtování se oba reprezentanti umístili jako „bronzoví“.

Evropská atletika (EA) dnes vyhlásila výsledky každoměsíčního hlasování o nejlepšího atleta. V lednu 2010 si účast mezi top desítkou vysloužila podle soudu asociace i česká dvojice Lustigová – Svoboda. Dlouhodobě jedna z nejlepších domácích mílařek Marcela Lustigová se přiblížila absolutnímu osobnímu rekordu na 1500 metrů – začátkem února jej pak v Düsseldorfu i posunula na 4:14.86. Petr Svoboda své statistiky na 60 metrů překážek změnil na 7.50, což ovšem znamená v jeho případě i úpravu čela národních tabulek. (Podrobněji o jejich lednových výkonech zde.)

lutigovEP08AGv.JPG
obě foto z EP 2008 v Leirii
(po kliknutí lze zvětšit):
www.graf.cz
svoboda_08LEIRIA_ag_v.jpg
 

Po zveřejnění nominace na webu ČAS výrazně vzrostla podpora Svobody i Lustigové. Čtenáři atletika.cz tak nepochybně pomohli jejich umístění na pomyslných stupních vítězů. Další dvě třetiny ankety tvoří názor evropských médií a panel odborníků vybraných EA, všechny tři části hlasování jsou obodovány (od 10 do 1) a nejvyšší počet bodů pak bere celkové vítězství. Konkrétní bodové zisky se nezveřejňují. Pro Lustigovou je to při první nominací hned umístění mezi nejlepší trojicí, Svoboda už byl dokonce i o příčku výše, loni v září druhý.

Anketu, která vznikla začátkem roku 2007, ovládl tentokrát výškař Ivan Uchov a vícebojařka Jessica Ennisová. Britka byla oceněna za národní překážkářský rekord 7.95 z Glasgow, na témže mítinku však předvedla (na vícebojařku) neméně famozní výšku 194 cm, jen centimetr od další úpravy britských tabulek. Ruský halový fenomén Uchov byl v lednu k neporažení a za 237 centimetrů mu patří neochvějně (i nyní za polovinou února) čelo světových tabulek 2010. Druhá místa před našimi atlety přisoudili hlasující španělskému středotraťaři Sergio Sánchezovi a výškařské divě Blance Vlašičové.

Michal Procházka

Vytisknout