přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. dubna 2006, 13:12

Ludmila Formanová se vrátí na ovály

Dvojnásobná mistryně světa již několik měsíců trénuje. Po krátké mateřské přestávce chce opět závodit.

Nyní, když je synovi Petrovi sedm měsíců, zvětšila běžkyně objem přípravy. "Začaly jsme už v zimě," říká trenérka Jarmila Kratochvílová. "Ale nijak jsem jí k tomu nenutila. Byla jsem až sama překvapena, jak brzy po porodu se rozhodla vrátit ke sportu." Svěřenkyně se svojí trenérkou se připravovaly v mrazech a Lída běhala, i když bylo všude okolo metr sněhu. "Do tepla někam na jih bych jí s tak malým dítětem stejně asi nepustila," říká Jarmila Kratochvílová. "Makaly jsme opravdu tvrdě, na běžkách Lída naběhala i čtyřicet kilometrů za den."

Zdravotně je na tom Ludmila Formanová dobře. "Zatím jí drží zdraví," říká trenérka se zřetelnou úlevou a pro jistotu klepe na stůl. Není proč se divit, Ludmila Formanová si prošla mnoha zdravotními problémy. Ale přesto se nikdy nevzdala a dokázala předvést výborné výkony. "Je to dříč," hodnotí ji Kratochvílová. "To se bohužel nedá říci dnešní mládeži."

Formanová je na tom velmi dobře i psychicky. "Dítě ženské v tomhle vždycky pomůže. Člověk pak zjistí, že atletika není všechno," soudí Kratochvílová. "Jediné, co by mohlo ohrozit její návrat, bude první zdravotní komplikace. Nevím, jak se s tím vypořádá."

Ohledně cílů na letošní sezonu Kratochvílová nechce zatím příliš hovořit. "Lída by mohla nastoupit hned v prvním závodu ligy, možná jen jako členka štafety. Bavili jsme se dokonce i o limitu na mistrovstí Evropy, ale o tom je ještě předčasné mluvit. Kde bere Lída tolik motivace, to netuším."

David Klempíř

Vytisknout