přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. května 2007, 15:52

Ludmila Formanová oznámila konec kariéry

Dvojnásobná mistryně světa z roku 1999 se tak rozhodla kvůli zdravotním problémům a synovi.

"Rozhodla jsem se ukončit svoji aktivní kariéru," sdělila Formanová ve středu 2. května 2007 sportovním novinářům. "Hlavním důvodem je zdraví. Mohla bych snad dělat atletiku na národní úrovni, ale na víc by to nestačilo." Druhým důvodem k ukončení kariéry je podle Formanové její syn Petr, kterému se chce věnovat naplno. "Kdybych Péťu neměla, možná bych zkusila ještě letní sezonu," doplnila půlkařka.

Formanová se vrátila k atletice po mateřské dovolené, ale bohužel ji postihlo svalové zranění a nejčerstvěji také angína. "Za celou kariéru jsem prodělala nespočet zranění, ale nikdy jem neměla v hlavě tak jasno, že skončím, jako mám teď." Podle Formanové je nereálné, že by se ještě přece jen k atletice vrátila. "Návratů už jsem si prožila několik a mohu říci, že další už určitě nebude."

Jak prožívala své rozhodnutí Ludmila a jak její trenérka Jarmila Kratochvílová? "Člověk je ve stresu, ale pak se mu uleví," popisovala Formanová své pocity. "Jarmila z mého rozhodnutí nadšená nebyla. To víte, strávily jsme spolu na stadionu 20 let. Do ničeho mě sice nenutila, ale věděla jsem, že se mnou počítá ještě pro olympiádu v Pekingu 2008."

Rozhodnutí na konec kariéry v Ludmile zrálo již dlouho. "Nedávno jsem prodělala několik angín a během té doby jsem se rozhodla definitivně." Na olympiádu 2008 se tak bude dívat pouze v televizi. "Teď si myslím, že mi bude u sledování TV smutno, ale třeba se to do té doby rozloží a já si ty závody jako divačka užiju," domnívá se Formanová.

S atletikou ale nekončí definitivně. Neuvažuje sice o trenérské kariéře (ačkoliv ani tu v budoucnu zcela nevylučuje), hodlá se však věnovat práci s mládeží. "Mimo to jsem společně s Šárkou Kašpárkovou a Janem Železným ambasadorkou pro MS sedmnáctiletých v Ostravě. Na stadionech se občas objevím a běhat rekreačně úplně nepřestanu, to si nedovedu představit," dodala.

Jak vzpomíná Ludmila na legendární závod na MS v Seville, kde získala zlato? "Má radost v cíli nebyla hraná, opravdu jsem ve vítězství nevěřila," vzpomíná Ludmila. "Týden před šampionátem mě tři soupeřky porazily, chtěla jsem na MS medaili, ale ve zlato jsem nedoufala." Není to však zdaleka jediný úspěch. Kromě dalšího světového zlata z haly 1999 v Maebaši si Ludmila cení olympijských her v Atlantě 1996. "Tam jsem poprvé zaběhla čas pod dvě minuty. A krásný byl také můj návrat v roce 2002, kdy jsem byla v Mnichově čtvrtá. Sice bez medaile, ale bylo to po zranění a toho místa si cením."

Formanová startovala na 2 OH, 4 MS, 3 ME, 3 HME a 3 HMS. Získala 17 seniorských titulů mistryně České republiky. Její osobní rekord na 800 metrů z haly 1:56.90 z Maebaši 1999 je národním rekordem. Bude tento rekord brzy překonán? "Myslím že ne," odpověděla bez váhání Formanová. "Žádný již vyzrálý velký talent mezi současnými běžkyněmi nevidím. Líbí se mi Tereza Čapková, ale je to ještě mladá holka. Ta má úplně všechno teprve před sebou."

David Klempíř

Vytisknout