Londýnský maraton přinesl ženský výkon roku

Výkon roku v ženské kategorii zásluhou Američanky Deeny Kastorové a vítězství Felixe Lima z Keni, ale také typické britské počasí přinesl 26. ročník londýnského maratonu.

Vítězem v kategorii mužů se stal Keňan Felix Limo. V konkurenci 45 tisíc startujících doběhl do cíle první v čase 2:06:39. Zapsal se tak na druhé místo letošních tabulek, kdy o jednu vteřinu rychlejší byl v Rotterdamu pouze jeho krajan Sammy Korir.

Pouze s dvousekundovou ztrátu na pětadvacetiletého vítěze doběhl v neděli další Keňan Martin Lel, který dokázal v Londýně zvítězit loni. Třetí se umístil Jihoafričan Hendrix Ramaala. Jeden z hlavních favoritů závodu, Etiopan Haile Gebrsellasie doběhl až devátý.

Chladné počasí nepřálo ani ženám, přesto vítězka Deena Kastorová z USA zaběhla výkon roku, čas 2:19:36. Třiatřicetiletá bronzová medailistka z olympidády v Aténách dokázala svým nedělním časem vytvořit také nový národní rekord USA a stala se teprve osmou ženou, která dokázala zaběhnout maratonskou trať pod 2:20 hod.

Na druhém místě skončila ruská vytrvalkyně Ludmila Petrovová (2:21:29) a na třetím Keňanka Susan Chepkemeiová (2:21:46). Pro první tři závodnice v cíli znamenají jejich nedělní časy osobní maxima.

Londýnského běhu, zařazeného do nově vzniklého seriálu maratonů, se pro zranění nezúčastnili světoví rekordmani Paul Tergat (Keňa) a Paula Radcliffová (Brit.).