přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Londýn plný výzev

Nedělní Flora marathon v Londýně se může pyšnit snad nejlepší konkurencí v historii a ve hře je i překonání světového rekordu.

Zatímco domácí atletickou jedničkou víkendu je tradiční chodecký svátek v Poděbradech (více o něm zde), hlavní pozornost v celosvětovém měřítku na sebe strhává londýnský maraton, na jehož startu by se v neděli měli poprvé v historii sejít jednak všichni aktuální medailisté z olympijských her, jednak další borci s úctyhodnými osobními rekordy a v neposlední řadě debutanti, kteří vzbuzují velká očekávání.

Kde ve výčtu favoritů začít? Asi u keňského běžce Martina Lela, který v hlavním městě Velké Británie triumfoval už třikrát (2005, 2007 a 2008) a měl by útočit na rekordní čtvrtý vavřín. Otázkou však je, jak na tom bude zdravotně. Diagnostikovali mu zánět šlach, a přestože by podle posledních zpráv startovat měl, v ideálním rozpoložení rozhodně není.

Větší ambice si dělá jeho krajan Samuel Wanjiru. Olympijský vítěz z Pekingu by prý rád ohrozil dokonce rekordní zápis Haile Gebrselassieho z loňského Berlína. Pro závodníka s OR 2:05:24 by to znamenalo běžet rychleji než 2:03:59.

V poli bude mít vedle Lela za soupeře své kolegy z olympijských stupňů vítězů Jaouada Ghariba z Maroka a Etiopana Tsagaye Kebedeho. Chybět by neměl ani po prvním velkém úspěchu lačný  Maročan Abderrahim Goumri s vynikajícím osobákem 2:05:30, či mistr světa z Ósaky Luke Kibet. Hodně se též očekává od maratonského debutu sběratele světových titulů na poloviční trati Zarsenaye Tadesseho z Eritreji.

Také mezi ženami byl ohlášen pozoruhodný debut. Týká se evropské rekordmanky na 5000 m Lilie Šobuchovové z Ruska. Favoritky je však třeba hledat jinde. Předně je na startu obhájkyně loňského prvenství a vedoucí žena seriálu World Marathon Majors Irina Mikitěnková z Německa, chybět nebudou ani druhá a třetí z minulého ročníku Světlana Zacharovová z Ruska a Etiopanka Gete Wamiová. A v neposlední řadě dojde i mezi ženami k repete olympijského závodu, v němž vyhrála Rumunka Constantina Ditaová před dvojnásobnou mistryní světa Catherinou Nderebaovou z Keni a vítězkou Londýna 2007 Čunxiu Žu z Číny.  

Adam Pražák

Vytisknout