přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. července 2011, 14:43

Londýn odpočítává poslední rok a slavnostně odtajnil medaile

Od včerejška za 366 dní začnou v britské metropoli Hry XXX. Olympiády. Největší sportovní svátek už zná také cenné kovy, které se budou v Londýně udělovat.

Slavnostní akt si organizační výbor (LOCOG) v čele s někdejším vynikajícím běžcem Sebastianem Coem naplánoval přesně rok před startem olympijských her, tedy 27. července. Na Trafalagarském náměstí medaile spolu s Coem odhalila Její výsost princezna Anna, dcera královny Alžběty II. Ceremonii přihlíželi také zástupci Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v čele s jeho prezidentem Jacquesem Roggem.

Ze šesti návrhů, které se dostaly do užšího výběru, vybral tým, jenž má v LOCOG na starosti slavnostní vyhlášení, návrh domácího umělce Davida Watkinse. Na volbě se podíleli také správce mincí a medailí z Britského muzea Philip Attwood či šéf komise sportovců LOCOG Jonathan Edwards, olympijský šampion v trojskoku.


Zdroj: www.london2012.com

V poslední době se čím dál častěji objevovaly neotřelé tvary či materiály, v Londýně však sáhli po klasické tvaru, jenž má představovat svět. „Klíčové symboly (medaile) staví vedle sebe vpředu bohyni Níké, ducha a tradici Her, a vzadu řeku Temži, charakteristickou pro město Londýn,“ přiblížil své ztvárnění autor David Watkins, jenž neskrýval nadšení, že si šampioni za své vynikající výkony odvezou právě jeho artefakt.

Šéf LOCOG Seb Coe k tomu řekl: „Věřím, že odborníci vybrali medaili na takové výši – umělecky i designově – tak, že budou atleti moci být hrdí, že jim patří.“ Jeho slova doplnil prezident MOV Jacques Rogge: „Stát se olympijským šampionem je vrcholem sportovní kariéry a jsem přesvědčen, že získat jednu z těchto medailí příští rok to ještě více ozvláštní.“

Rudu na cenné kovy dodá Londýnu sponzor Rio Tinto ze svých dolů u Salt Lake City v USA či z místa Oyu Tolgoi v Mongolsku. O výrobu se pak postará centrála firmy v Llantrisantu v jižním Walesu. Paralympionici si na své medaile zatím musí počkat, jejich hry ale také startují až od 29. srpna 2012. I v jejich případě by však zveřejnění vítězného návrhu mělo přijít ještě letos.

Michal Procházka

Vytisknout