přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. listopadu 2011, 16:10

Londýn má svou oficiální minci

Britská Královská mincovna přišla už dříve v souvislosti s Hrami s kolekcemi vyobrazující jednotlivé sporty či národní ikony jako premiéra Churchilla, v tomto týdnu pak vydala oficiální pětilibrovou minci.

Sběratelé si s blížící se olympiádou i paralympiádou přijdou na své. Britská královská mincovna jim nabízí hned pět základních možností jak obohatit své kolekce o „kousky“ s touto tematikou: zlatá série aneb kus olympijské historie, oslava Británie, poslední rok do zahájení, kolekce sportů na hrách a naposledy mince Londýna 2012.

„London 2012 Coins“ a ty druhé

Královská mincovna zveřejnila dvě její verze. Ta pro olympijské hry vyobrazuje panorama Londýna se sportovci po jejím okraji, mince pro paralympiádu se dělí na čtyři části: kolo jako prostředek pohybu, terč představující přesnost, stopky značící rychlost a konečně hodiny Big Benu – symbolu Londýna.
V obou případech nechybí na lícní straně logo obou her a na rubu zase britská královna Alžběta II. Mince mají nominální hodnotu pěti liber, nejnižší kupní cena začíná na patnácti a končí na pěti a půl tisících za provedení obou kousků ve zlatě. Sami autoři vítězných návrhů Saiman Miah (OH) a Pippa Sandersonová (PH) si přijdou na £5,000.

Oficiální mince Londýna 2012 – nahoře olympijská, dole paralympijská – repro: insidethegames.biz

Oficiální mince Londýna 2012 – nahoře olympijská, dole paralympijská – repro: insidethegames.biz (náhled lze zvětšit)
Již dříve se objevily mince vztahující se k londýnským hrám. Exkluzivní háv si dala tzv. zlatá série, do které byly otištěno vedle symbolických pěti kruhů a antické tematiky také olympijské motto „Citius, Altius, Fortius“, tedy rychleji, výše, silněji. Pro zajímavost, v tomto případě stojí nejlevnější variace 600, nejdražší téměř 7000 liber.Odkazem země se řídí kolekce nazvaná „oslava Británie“, najdeme v ní osobnosti jako premiéra Churchilla či vědce Newtona, místa jako Shakespearovo divadlo Globe nebo řeku Temži, ale v duchu naturelu ostrovanů také minci věnovanou nepředvídatelnému počasí s heslem „Žádný mrak nemůže zakrýt slunce ve vaší mysli“.Rok před hrami byla vydána série „Countdown to London 2012“ zacílená na měsíce a dny zbývající do zahájení her. Autorka Claire Aldridgeová do svého návrhu vtělila symbolicky tři (odpočítávání 3, 2, 1 …) sporty – plávání, běh a cyklistiku.Kompletní sadu 29 sportů zastoupených na olympiádě v Londýně pak nabízí poslední sbírka, o které tu ještě nebyla řeč. Jednotlivá odvětví lze zakoupit samostatně a mince věnovaná atletice (za tři libry) a zastoupená skokem do výšky (viz výše), je momentálně mezi sporty třetí nejprodávanější. Celá kolekce pak stojí £85, včetně alba pro umístění všech dvaceti devíti kousků.
Více na stránkách Královské mincovny.

Administrator

Vytisknout