Londýn dobyli Wanjiru a Mikitěnková

Olympijský vítěz z Pekingu Samuel Wanjiru z Keni pokořil časem 2:05:10 traťový rekord jednoho z nejprestižnějších maratonů světa. Ženský závod vyhrála obhájkyně loňského prvenství Irina Mikitěnková z Německa.

I přes neúčast Martina Lela, který londýnský maraton vyhrál třikrát z posledních čtyř ročníků a jehož letos na poslední chvíli zradilo zranění kyčle, byla startovní listina nabitá kvalitními borci. Skupina favoritů se do maratonu pustila bez bázně a první mezičasy dokonce signalizovaly pokus o zdolání dvouhodinové hranice. Na pětce byla vedoucí skupina v čase 14:06, metou desíti kilometrů probíhali borci za 28:32 min. Na SR se běželo ještě v polovině, kdy časomíra ukázala nejrychlejší mezičas historie 1:01:35. Toto „rabijátské“ tempo však vytrvalci neudrželi a výsledkem byl „pouze“ devátý nejlepší výkon historie 2:05:10 a sedmé místo v tabulkách všech dob pro vítězného Samuela Wanjiru. Dvaadvacetiletý olympijský vítěz si kromě bonusu 55 tisíc USD za prvenství připsal ještě stotisícovou prémii za překonání traťového rekordu, který tu vloni ustavil Lel. Wanjiru byl tehdy druhý a byl to pohříchu jediný ze čtyř maratonů, kterých se zúčastnil a přitom nevyhrál.

Druhý dnes skončil Etiopan Tsegaye Kebede, jenž ztratil na Wanjiruho deset vteřin, v sedmivteřinovém závěsu doběhl stříbrný medailista z olympiády Džavád Gharíb z Maroka. Očekávaný debut Eritrejce Zersenay Tadeseho očekávání nesplnil, sběratel půlmaratonských titulů se sám udolal vysokým tempem a odstoupil na 35. km.

Pro Mikitěnkovou nebyl londýnský čas OR, rychleji běžela v Berlíně.

To Ruska Lilia Šobuchová, která také absolvovala první maraton v životě dopadla mnohem lépe, evropská rekordmanka na 5000 m doběhla na třetím místě v čase 2:24:24. Druhá byla domácí Britka Mara Yamauchiová (2:23:12), první – stejně jako vloni – naturalizovaná Němka původem z Kazachstánu Irina Mikitěnková.  I pro ni to bylo třetí triumf ze čtyř absolvovaných maratonů, tentokrát v čase 2:22:11. Oba dnešní vítězové neohroženě vévodí průběžnému pořadí seriálu World marathon Majors.

Z výsledků:
Muži: 1. Wanjiru (Keňa) 2:05:10, 2. Kebede (Et.) 2:05:20, 3. Gharíb (Mar.) 2:05:27, 4. Mutai (Keňa) 2:06:53, 5. Ramaala (JAR) 2:07:45, 6. Gumrí (Mar.) 2:08:24.

Ženy: 1. Mikitenková (Něm.) 2:22:11, 2. Yamauchiová (Brit.) 2:23:12, 3. Šobuchovová 2:24:24, 4. Zacharovová (obě Rus.) 2:25:06, 5. Adereová (Et.) 2:25:30, 6. Abitovová (Rus.) 2:25:55.