přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. dubna 2017, 13:25

Londýn chystá svátek + další novinky z IAAF

Rada Světové asociace atletických federací jedná ve středu a čtvrtek v Londýně. Co přinesl první den zasedání?

Program MS vstříc divákům i atletům

Hlavním bodem středeční části 209. jednání Rady IAAF byla prezentace pořadatelů mistrovství světa, které hostí 4. až 13. srpna právě britská metropole.

A necelé čtyři měsíce před jeho startem to vypadá, že se chystá vskutku atletický svátek. Vždyť vstupenek se již prodalo přes 600 tisíc, více než kdy jindy v 34leté historii MS, z toho 80 000 dětem za „Boltovskou“ cenu 9.58 liber (cca 300 korun).

Pokračuje také snaha upoutat na MS pozornost nejen na stadionu, ale i přímo v ulicích města. Maratonce tak čekají čtyři desetikilometrové okruhy vedené po ikonických místech Londýna se startem a cílem na mostě Tower. Chodci zase budou pendlovat mezi Trafalgarským náměstím a Buckinghamským palácem, před kterým pak proběhne i vyhlášení se zapojením zdejší výměny stráží.

Organizátoři vyšli vstříc přáním federací (Bahamy a JAR) a upravili časový pořad 4., 5. a 6. dne mistrovství tak, aby lépe umožňoval dvojkombinaci 200 a 400 metrů. Rozběhy mužské dvoustovky se posouvají o den dříve (z 8. na 7. srpna) a podobně ženská 200 (z 9. 8. na 8. 8.) a v návaznosti na tyto změny se odkládá první kolo stýplu žen (8. 8. → 9. 8.). Podle šéfa IAAF Coea možnost získat double „vzrušující pro diváky i atlety“.

Nezávislý AIU má své vedení

Před pár dny byl zřízen „Úřad pro integritu atletiky“ (Athletics Integrity Unit, AIU) v čele s Davidem Howmanem z Nového Zélandu. Nezávislá jednotka, která má na starosti kontrolu nekalých praktik ve sportu, vznikla v rámci organizační reformy IAAF schválené v prosinci 2016. Teď vedení AIU dostalo – téměř finální – personální obsazení. K Howmanovi se do pětičlenné rady přidali:

  • Abby Hoffmanová, členka Rady IAAF působící také na kanadském ministerstvu zdraví, koordinovala antidoping IAAF od r. 2004 (jako jediná v Radě AIU nemá hlasovací právo);
  • Marc Peltier z Francie, odborník na sportovní právo, profesor na univerzitě Sophia Antipolis v Nice;
  • Andrew Pipe, v Anglii narozený profesor medicíny na univerzitě v Ottawě, má klíčovou roli v restrukturalizaci WADA;
  • Thomas Capdevielle je dočasným členem, než bude vybrán (stálý) výkonný šéf AIU.

Programy a data akcí

Rada schválila data těchto MS:

  • chůze týmů, Tchaj-cchang 2018 – 5. a 6. května;
  • kros, Aarhus 2019 – 30. března;
  • „Oregon21“ – 6. až 15. srpna 2021.

Rada schválila časové pořady MS:

  • půlmaraton, Valencie, 24. března 2018 – ženy 17:05, muži 17:30
  • junioři, Tampere, 10. až 15. červenec 2018 (ke stažení).

Halové MS v Birminghamu 2018 začne již ve čtvrtek skokem do výšky, trvat tak bude čtyři dny, tedy 1. až 4. března 2018.

Michal Procházka, foto: Christopher Lee, IAAF

Vytisknout