Liu Siang zaběhl svěťák, Špotáková vyhrála v Lausanne

úterý 11. července 2006
Číňan Liou Siang vytvořil nový světový rekord v běhu na 110 metrů překážek. Oštěpařka Špotáková zvítězila v osobním rekordu.

Na dnešním mítinku Super Grand Prix ve švýcarském Lausanne vyhrál olympijský vítěz Liou Siang 110 metrů překážek v čase 12.88 sekundy a překonal tak o tři setiny dosavadní vlastní světový rekord, který držel společně s Colinem Jacksonem. Druhý skončil Dominique Arnold skvělým výkonem a novým americkým rekordem 12.90 sekundy a třetí Terrence Trammell si vyrovnal osobní rekord časem 13.02.

Dařilo se také české oštěpařce Barboře Špotákové.
Svěřenkyně Rudolfa Černého zvítězila, když posledním pokusem poslala své náčiní do vzdálenosti 65.89 metru. Špotáková sice vedla hned od prvního pokusu, ale v předposlední sérii ji přehodila Němka Steffi Neriusová, jejíž oštěp dopadl do vzdálenosti 64.67 metru. Závodnice Dukly Praha ale dokázala kontrovat a v poslední sérii Němku přehodila, a to dokonce novým osobním maximem. Navíc o pouhé dva centimetry zaostala za českým rekordem její kolegyně Nikoly Brejchové.

"Laussane jsem chtěla brát spíše jako přípravný závod na mistrovství Evropy do Göteborgu, ale nakonec to byl velmi napínavý souboj," uvedla šťastná vítězka, která ocenila především fakt, že uspěla mezi světovou oštěpařskou špičkou a právě na mítinku Super Grand Prix. "Házelo se mi výborně, cítila jsem se odpočatě a dobře jsem si zazávodila. Mám pocit, že příprava na evropský šampionát jde správným směrem," dodala s úsměvem závodnice, která aktuálně drží druhé místo letošních světových tabulek. V Lausanne se představila také výškařka Barbora Laláková, která skončila osmá za výkon 1.90 metru.

Dalším vrcholem mítinku byl sprint na 200 metrů mužů, kde zvítězil Xavier Carter druhým nejlepším časem historie 19.63. Druhý skončil Tyson Gay v čase 19.70. V ženském překážkovém sprintu se nejlépe dařilo Michelle Perryové, druhá skončila Damu Cherryová, obě v nejlepších letošních časech 12.43 a 12.44 sekundy. Tyčkařka Jelena Isinbajevová vyhrála výkonem 4.90 metru.

Výsledky z mítinku SGP v Laussane naleznete zde.