Linec rozšířil řady pro Prahu o dvě jména

pátek 6. února 2015
Nejen splněná minima pro HME Maláčové a Jušky, ale i dvě zdvojení disciplín Hejnové a Sasínka a celkově četná vylepšení výkonnosti i vítězství, taková je bilance početné české výpravy nedaleko od našich jižních hranic.

Osmistovku při mitínku Guglindoor v rakouském Linci ovládly české běžkyně: To, že triumfovala Lenka Masná, a přitom si zlepšila letošní čas o vteřinu na 2:03.55 min., zas není tak překvapivé. "Vodička to napálila, tak jsem ji nechala a celé si to odtáhla. V poslední zatáčce Zuzka (Hejnová) zaútočila, ale já měla sílu zrychlit," uvedla na FB Top Athletics svěřenkyně Jiřího Sequenta. Zmíněná soupeřka Zuzana Hejnová za ní dokončila o pouhých pět setin ve velikém osobním rekordu, čímž po čtvrtce splnila v další disciplíně výkonnostní kritérium pro HME. "Hned prvním závodem splněný limit a jen těsně za vítěznou specialistkou Lenkou Masnou," pochvalovala si členka skupiny Dalibora Kupky. "Čas 2:03.60 (můj trenér ho trefil na setinu přesně, holt tomu rozumí a má mě v oku) je na první start na této trati dobrý. Tak uvidíme, k jaké trati se přikloním na HME. Kde byste mě radši viděli vy?" ptala se svých fanoušků Zuzana.

Také na mužské patnáctistovce byly pořádně vidět české barvy. Vítězství a setinový posun v sezóně na 3:41.54 si z Lince odvezl Jakub Holuša. "Závod se mi běžel dobře a myslím, že forma směrem k HME roste. Trošku jsme napálili začátek, vodič pod 26, já 26,5, ale bylo nás hodně, tak to bylo třeba a mně se podařilo i z tak rychlého začátku odpočinout a v poslední čtvrcce jsem měl hodně sil a všem utekl," pochvaloval si svěřenec Jiřího Sequenta na svém facebookovém účtu, ale nezapomněl ani poděkovat vodiči Jakubu Ševčíkovi a pogratulovat na třetím místě finišujícímu Filipu Sasínkovi. Ten je spolu s Hejnovou dalším, kdo si připsal limit číslo dvě, když si o 2.3 vteřiny zaběhl absolutní osobák 3:43.83, navíc je tento čas národnim juniorským rekordem.

Jednoznačným králem v dálkařském sektoru byl Radek Juška, především však zlomil nominační smůlu, když potřebné minimum pro evropský halový šampionát překonal díky halovému osobáku 793 cm. Tak trochu symbolicky pak svěřenec Josefa Karase v soutěži hned dvakrát zůstal za kvalifikační normou (780) o jediný centimetr. Dalším novým jménem pro Prahu je tyčkařka Romana Maláčová, která zdoláním 430 cm naplnila stanovené minimum ČAS; v soutěži nestačila pouze na domácí Grünbergovou (440). Aneta Morysková pak skončila se 415 třetí, stejně jako Adam Pašiak v mužském závodě (510).

Do parádní formy se dostává Zdeněk Stromšík, v rozběhu šedesátky se zlepšil na 6.69 s, ve finále, jež ovládl, byl jen o setinu pomalejší. Další vítězství pro naše barvy přidal Jan Marcell, jenž jasně vládl koulařskému sektoru ve svém letošním maximu 20.18 m. Z českých čtvrtkařů byl nejrychlejší Patrik Šorm s 47.38, který obsadil v součtu třech běhů za vítězným Britem Rodgerem (47.13) třetí místo, o 3 setiny pomalejší než Šorm a jednu příčku zpět zůstal Daniel Němeček (47.41). Na „nemistrovské“ dvoustovce o sobě dala vědět dorostenka Kateřina Vávrová halovým osobním rekordem 24.91 a druhým místem za Rakušankou Dadicovou (24.69). Čtvrtý byl nad překážkami Martin Mazáč se 7.98 (v rozběhu 7.92) za vítězným Maďare Bajim (7.68), mezi ženami se opět prosadila Běloruska Talajová za kvalitních 7.98 (v rozběhu 7.94).

Michal Procházka, foto: linz.at