přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. dubna 2011, 12:52

Lewis jde do politiky a další zajímavosti

Přinášíme vám souhrn "velkých malých" zpráv souvisejících s atletikou, které přinesl tento týden.

Velký Carl chce být senátorem
Jedna z největších hvězd atletické historie, devítinásobný olympijský vítěz a majitel osmi titulů mistra světa Carl Lewis, se chystá ozkoušet své schopnosti i v politickém kolbišti. Devětačtyřicetiletý Američan oznámil kandidaturu za demokratickou stranu do Senátu ve státě New Jersey, kde se narodil. A přestože je v politice nováček, sebedůvěra mu nechybí. “Pokud se postavím na start, jak se můžete přesvědčit z mých výsledků,  chci vyhrávat,” prohlásil bývalý sprinter a dálkař.

Padesátnice Samuelsonová pošilhává po olympijském maratonu
Legendární americkou běžkyni Joan Benoitovou-Samuelsonovou, která v roce 1984 vyhrála v Los Angeles historickou premiéru ženského maratonu na olympiádě, opět začaly svrbět nohy. Ve svých 53 letech se rozhodla, že se pokusí nominovat do Londýna na svůj v pořadí již čtvrtý závod pod "pěti kruhy". "Přemýšlela jsem o tom od začátku roku. V zimě jsem naběhala hodně dvacetimílových úseků. A byla to věru dlouhá zima," uvedla při tiskové konferenci k bostonskému maratonu, kterého se chystá zúčastnit po 18 letech. Slavný závod, řazený do tzv. Velké pětky nejprestižnějších maratonů, přitom v minulosti dvakrát vyhrála a v roce 1983 zde dokonce časem 2:22:43 stanovila nový světový rekord. Její letošní ambice však budou pochopitelně skromnější. V hledáčku má čas 2:46:00, který by jí opravňoval startovat v americké olympijské kvalifikaci. Naposledy se o něj pokoušela v říjnu při maratonu v Chicagu, tehdy však byla o minutu a 50 vteřin pomalejší. 

Maraton v Utrechu nestojí o Keňany
Nadvládě keňských běžců v evropských maratonských závodech se rázně postavili organizátoři v nizozemském Utrechtu. Poté, co poslední čtyři ročníky zdejšího maratonu vyhráli právě zástupci této africké běžecké velmoci, vypsali výrazně diferencované prize money. Vyhraje-li letošní závod, který se koná tuto neděli, běžec z Nizozemí, odnese si 10000 eur, bude-li však vítězem opět Keňan, dostane pouhou setinu této částky. Hlava organizačního výboru Louran Van Keulen doufá, že tím povzbudí domácí závodníky a zároveň odradí keňskou konkurenci, proti níž by Nizozemci neměli šanci. Zároveň přislíbil věnovat část výtěžku maratonu na přípravu nizozemské běžecké elity.  Kontroverzní krok utrechtského maratonu už kritizovalo holandské centrum proti diskriminaci, mezi veřejností je však podle deníku Volksrant přijímán spíše kladně.
    
Hříšnice Halkiaová plánuje comeback
Olympijská vítězka z Atén Fanni Halkiaová, jíž vloni na podzim vypršel dvouletý trest za porušení dopingových pravidel, se chystá na letní závodní sezonu. Než však bude moci dvaatřicetiletá čtvrtkařka překážkářka startovat, musí podle řeckých médií absolvovat tři negativní dopingové zkoušky v průběhu tří měsíců.

Kudy, kudy cestička... za  medailemi v chůzi při ostravském ME
Tak jako na akcích obdobného charakteru, nebudou ani při mistrovství Evropy v atletice do 23 let chodci a chodkyně závodit jenom na stadionu, ale jako jediní atleti se při svém boji o cenné kovy dostanou i za jeho brány. Čerstvě schválenou trasu chodeckého závodu si můžete prohlédnout na webových stránkách www.ostrava2011.com, kde najdete i další zajímavosti ze zákulisí jedné z největších atletických událostí, která se letos koná na našem území. Stále též probíhá hlasování, v němž můžete vybírat jména pro pravěké postavičky, které budou maskoty akce.

Pražský maraton je téměř vyprodaný
Společnost Prague International Marathon včera oznámila, že registrace na nadcházející závod Volkswagen Maraton Praha, který se uskuteční 8. května, jsou již téměř vyprodány. Organizátor tedy vybízí všechny zájemce, kteří se plánují závodu účastnit jako jednotlivci, tým nebo štafety, aby si svou účast zajistili brzkou registrací a vyvarovali se situace s vyprodanými startovními čísly, která nastala před nedávným Hervis 1/2Maratonem Praha. Závodu by se mělo účastnit až 8 700 běžců.

Adam Pražák

Vytisknout