přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. června 2011, 14:02

Lemaitre posunul národní rekord Francie na 9.96

Nejlepší sprinter bílé pleti historie a evropský premiant loňského roku Christophe Lemaitre nepřestává zářit. V úterý jako první Evropan letos pokořil desetivteřinovou hranici.

Christophe Lemaitre vylepšil na domácí půdě v Montreuil za podpory větru +0.9 m/s své osobní a tedy i národní maximum o jednu setinu na 9.96, přičemž nestačil jen na Jamajčana Yohana Blakea, který byl ještě o setinu rychlejší. „Upřímně řečeno jsem netušil, že to bylo tak rychlé. Možná 9.97, 9.98. Cokoliv pod 10 sekund je v této fázi sezony velmi povzbudivé,“ ocitovaly francouzského mladíka, který v sobotu oslaví 21. narozeniny, webové stránky european-athletics.org.

Svým zlepšením se Lemaitre osamostatnil na třetím místě v evropských tabulkách všech dob. Rychleji běželi v historii jen dva atleti Starého kontinentu – Brit Linford Christie, který v roce 1993 ve Stuttgartu předvedl výkon 9.87, a především evropský rekordman Francis Obikwelu z Portugalska, jemuž čas 9.86 dopomohl ke stříbru na olympiádě v Aténách.

„Je zvláštní, že jsem se cítil hůře než v Římě (na mítinku DL běžel 10.00), kde jsem měl výtečný start. Ale obecně mohu říct, že čas pro mě není na první místě. Především chci vyhrávat, a pokud se mi to bude dařit, kvalitní časy budou následovat. Je to pro mě známka, že mám své místo ve světě sprintu a jsem součástí špičky,“ vyslovila se největší hvězda loňského ME v Barceloně.
 
„Určitě se mohu ještě zlepšovat, ale jak moc, to nemám tušení já, ani můj trenér. Mohl bych se dostat k 9.90, což bych považoval za dobré, i když je to pořád ještě hodně daleko od těch úplně nejlepších,“ doplnil Lemaitre.

Na mítinku se dařilo i dalším jeho krajanům. Tyčkař Renaud Lavillenie skočil nejlepší výkon dosavadní sezony 583 cm. Obdobný kousek se vyvedl v trojskoku  Teddy Tamghovi, halový světový rekordman  dolétl do vzdálenosti  17.67 m.

Adam Pražák

Vytisknout