přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. května 2009, 15:37

Ledvinová si sedmdesátkou řekla o Berlín, padly i tři limity na ME 22

AKTUALIZOVÁNO II - Při vrhačském čtyřboji v Sušici se zaskvěla kladivářka Lenka Ledvinová, když jako první Češka přehodila 70m hranici. Limit na ME „22“ mají Šafránková, Frydrych a Stašek.

Ženské kladivo slaví letos desetiletou historii na mistrovství světa, premiéru si totiž odbylo v Seville v roce 1999. V pátek dala v Sušici sobě i české atletice pěkný dárek bronzová z univerziády Lenka Ledvinová. Hned při prvním startu pod otevřeným nebem dolétlo náčiní z její ruky do vzdálenosti 70.51, což je nejen vylepšení jejího vlastního národního rekordu, ale také splněný limit A pro mistrovství světa v Berlíně. „Nebyla jsem na tom špatně, ale protože v tréninku si pokusy neměříme, nevěděla jsem, kolik můžu hodit,“ uvedla Ledvinová. „Jsem moc ráda, že už nemusím nikde honit limit jako loni a ani na každý závod nějak zvlášť ladit a můžu se v klidu připravit na mistrovství světa,“ radovala se 23letá Ledvinová.

Přehozením ostřejšího limitu totiž odmítla tahanici, kterou si prožila před olympiádou s Kateřinou Šafránkovou. Tentokrát má účast prakticky jistou, musely by ji přehodit tři soupeřky, což není reálné. A také Šafránková začala sezonu velmi dobře, rovněž v pátek si v prvním závodě doma v Kolíně zajistila účast na ME do 22 let hodem 65.60 m dlouhým. Nominační kritérium pokořila stříbrná z juniorského ME i MS o více jak 2 a půl metru (63 rovných) a podle jednoho z jejích trenérů Jiřího Tučka tím také splnila B-limit na univerziádu.


Ledvinová se zúčastní po Ósace 2007 druhého mistrovství světa v kariéři i řadě - foto: graf.cz

Soutěž v Sušici absolvovala Ledvinová za krásného počasí bez mráčku prakticky bez soupeřek, druhá v pořadí hodila téměř o polovinu méně. „To mi ale vůbec nevadilo, jet na „svět“ je dostatečná motivace,“ smála se Ledvinová. V závodě se každým hodem zlepšovala, ve čtvrté sérii však již hodila za 68 metrů a v páté pokořila hodem 69.57 mírnější limit pro MS, už to byl vylepšený vlastní český rekord. Závod korunovala výkonem, který kromě jistoty MS znamená patrně i nominaci na univerziádu, kde by měla obhajovat bronz z Bangkoku 2007. Také zkoušela kouli, kde jí změřili solidních 14.57 metru.

„Nejsem zatím vyházená, ale i tak včerejší výkon nepřeceňuju, na špičku to pořád ještě nestačí. Ale věřím, že se mi sedmdesát metrů ještě podaří zopakovat, nejlépe na MS. A takových 72 metrů by mohlo ještě letos jít,“ prohlásila. „Už teď můžu poděkovat taťkovi, že mě dobře připravil.“ Její otec Jan pravidelně dojíždí na tréninky do Plzně, kde jeho dcera studuje medicínu. Kvůli škole musela oželet třeba zahraniční soustředění a její program vypadá škola-trénink-škola. „O víkendu trénuju na louce v Klenčí pod Čerchovem, kam dojíždím,“ popsala ne úplně snadnou přípravu atletka z Domažlic závodící v barvách pražského Olympu. Dalším závodem pro ni bude 11. května v podstatě na domácí půdě v Plzni, poté ji čeká až extraliga 24. května.

V Sušici výborně rozjel sezonu také Petr Frydrych, svěřenec Jana Železného poslal oštěp do vzdálenosti 76.41 metru, tedy tři metry od mírnějšího kritéria pro Berlín (79.50). 21letý atlet Dukly Praha tím však splnil limit pro ME do 22 let v litevském Kaunasu, který naopak o více jak tři metry přehodil (73 rovných).

V sobotu se k úspěšným limitářům přidal v Uherském Hradišti Martin Stašek. 20letý diskař VSK Univerzita Brno poslal své náčiní do vzdálenosti 56.89 metru, čímž o 39 cm splnil kritérium na ME 22 stejně jako Šafránková a Frydrych. Výprava do Kaunasu tak již má čtyři členy.

Výsledky ze Sušice
Výsledky z Hradiště

Michal Procházka

Vytisknout