přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2004, 02:18

Ledvinová i Marešová považují výsledek z Grosseta za životní úspěch

Vynikající bilanci české výpravy na MSJ v Grossetu podepsala šestá místa kladivářky Lenky Ledvinové a výškařky Oldřišky Marešové.Foto: Josef Čech
Ve vyrovnaném startovním poli výšky juniorek zhodnotila Marešová jako nejtěžší krok postup do finále, kam se v Grossetu kvalifikovalo čtrnáct závodnic. „Dostat se do finále rozhodně nebylo snadné, nečekala jsem, že se tu bude skákat tak vysoko,“ divila se lovosická výškařka. „Finále mělo vysokou úroveň, tři závodnice přes 190 centimetrů, to je hodně. Na Jamajce bych za svůj výkon měla stříbro,“ srovnala Marešová výkonnost letošního šampionátu se závodem na posledním juniorském MS v Kingstonu 2002.

Obdobná situace nastala v soutěži kladivářek, Lenka Ledvinová se i přes národní rekord (60.18 m) musela spokojit se šestou příčkou, k vysněné medaili jí přitom chyběl necelý metr. „Na Jamajce i v Chile by to byla medaile,“ zmínila devatenáctiletá kladivářka obě poslední mistrovství světa. „Bronz byl fakt blízko, chybělo mi ani ne osmdesát centimetrů. Teď už se mi to rozleželo v hlavě a mrzí mě to hodně, ještě víc než hned po závodě,“ litovala Ledvinová, ale zároveň uznala: „ze všech podobných soutěží mám zatím jenom kvéčka, tak jsem konečně postoupila z kvalifikace. Říkala jsem si, že teď se už musím dostat aspoň do širšího finále. Když jsem pak postoupila mezi nejlepších osm, byla to velká radost.“

Oldřiška Marešová si ve finálovém závodě v Grossetu vyrovnala osobní rekord, když překonala 1.87 m, stejně jako dvě závodnice v pořadí před ní. „Je to škoda, ale čtvrtého místa bych možná litovala víc než šestého,“ usmála se Marešová, která pocity čtvrté výškařky světa zažila v loňském roce na MS do 17 let v kanadském Sherbrooku. „Umístění v Grossetu si vážím určitě víc,“ neváhala porovnat obě významné akce své dosavadní kariéry, „je to vyšší kategorie a úroveň  tu byla opravdu vysoká.“ Sympatická výškařka měla nadosah i překonání osobního maxima, ve finále se třikrát pokoušela zdolat laťku ve výšce 1.89 m. „Najednou se mi to zdálo moc vysoko, prvních dvou pokusů jsem se lekla,“ přiznala. „Na třetí pokus jsem se vyhecovala, skok se docela povedl, ale laťka prostě nechtěla zůstat na stojanech,“ popsala Marešová.

Zatímco Oldřiška Marešová ve výškařském sektoru začínala „zvolna“ – základní laťku na 1.75 m překonala napodruhé – kladivářka Ledvinová hned ve druhé sérii předvedla životní hod. „Druhým pokusem jsem si zlepšila osobák, poprvé jsem dala šedesát metrů,“ radovala se i s odstupem času česká rekordmanka. „Bohužel potom už pro mě bylo těžké se koncentrovat a dál už to nešlo. Celkově to ale byla pěkná série,“ uvedla šestá juniorka planety a připojila: „Určitě je to můj největší úspěch, doufám, že dál už to bude lítat pořád za 60 metrů.“ Lenka Ledvinová se šampionátem v Grossetu rozloučila se světovou scénou coby juniorka, v příští sezoně by měla reprezentovat národní tým na mistrovství Evropy do 22 let. „Už teď můžu říct svůj následující cíl, a tím je příští rok Evropa do 22 let,“ potvrdila, „i když je mi jasné, že určitě nasadí vysoký limit. Úroveň kladiva se stále hodně zvedá.“ Evropský šampionát do 22 let se v červenci 2005 uskuteční v německém Erfurtu.

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články