přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2009, 21:09

Lednový víkend: rozbíhá se nejen domácí halová sezona

Halu ve Stromovce měli v permanenci vícebojaři, začaly také krajské přebory. Událostem mimo republiku dominuje úspěch tyčkařsky Golubčikovové a bohužel také dvě smutné zprávy.

Doma
Pražské víceboje už mají celkem pevné místo v kalendáři, k vidění tak bylo také několik španělských a slovenských reprezentantů. Právě oni se prosadili v hlavních kategoriích. Mužskému sedmoboji vládl po oba dny Slaven Dizdarevič, který nakonec nasbíral 5624 bodů. Poměrně pohodlně předčil české soupeře, Španěl Estruch skončil včera již po nezdaru ve výšce. Druhé místo s náskokem udržel po prvním dni Adam Nejedlý (5463), třetí pozice patří jeho jmenovci Pašiakovi (5289). Ten uhájil o 20bodový náskok před dotírajícím Staňkem, dalších 27 bodíků zpět zůstal loňský halový mistr ČR a po prvním dni třetí David Sazima – toho bude mrzet ne příliš vydařená, jindy silná disciplína tyč. Ve sprintech se představili i specialisté, velmi solidně zahájil na hladké šedesátce Libor Žilka časem 6.76 s (limit pro HME je o 8 setin lepší), osobní rekord 7.98 – o setinu – si dnes vytvořil Michal Krejčí na stejné trati s překážkami.

Vítězství mezi ženami se zdálo být blízko pro domácí Kateřinu Konvalinkovou, která však prohospodařila náskok v závěrečné osmistovce. Předstihly ji hned dvě Španělky Maria Peinadová (3917) i Ana Capdevilaová (3840), Konvalinková nasbírala 3787. Juniorům vládl Adam Sebastian Helcelet, jako jediný se přehoupl přes pětitisícovku – o 2 body, těsný souhoj svedli dorostenci, pouhý bodík nakonec rozhodl pro Václava Sedláka (4713), boj Michala Brože v závěrečném kilometru nebyl úspěšný.

Výsledky ze Stromovky: muži - ženy

O kousek dál a výš na Strahově se prali o krajské tituly Středočeši, nejkvalitnější výkony však při vší úctě předvedla závodnice mimo soutěž. V úvodu sezony se zde prezentovala solidními výkony Lucie Škrobáková. Překážkářská olympionička testovala šedesátku hladkou (7.57) i s „bariérami“ (8.36).
Výsledky ze Strahova jsou zde.

Venku
Světovému halovému dění dominuje 470 centimetrů, které dnes v Moskvě předvedla domácí Julia Golubčikovová. V pátek se v Čeljabinsku činili především výškaři, 227 cm zdolali Šustov a Uchov, 194 pak Gordějevová a Kljuginová (prvně jmenovaní na pokusy vyhráli). Stejně tak Starodubcev předčil Prokopenka, když v tyči oba překonali 550 cm.
Pod otevčeným nebem byly k vidění kvalitně obsazené krosy. Včera se v Edinburghu radoval Etiopan Abebe Dinkesa, který měl z pětice, již dělilo jen 8 vteřin, nejlepší finiš, Keňank Linet Masaiová soupeřkám odskočila trochu více, statečný boj mladé domácí Twellová skočil těsně pod stupni vítězů. Stejné národnostní složení má první místo výsledkových listin ve španělském Elgobairu. Mužům kraloval Ayele Abshero, ženám v podobném stylu Florence Kiplagatové. Hned za ní však doběhla nejlepší evropská zástupkyně Maďarka Kalovicsová.

Odchody...
V pátek a sobotu tento svět bohužel opustila dvě atletická jména, oba muže zradilo srdce. Pal Nemeth, renomovaný maďarský trenér kladiva a šéf centra pod hlavičkou IAAF v Szombathely, skonal předevčírem ve věku 71 let. Jako kouč se podepsal na úspěších Tibora Gécseka, svého syna Zsolta a naposledy pod teprve nedávno potvrzené stříbro Krisztiana Parse.
Vzhledem k věku pouhých 26 let je o něco smutnější odchod německého půlkaře Reného Hermse. Evropský šampion mezi juniory i do 22 let a sedmý z ME dospělých byl nalezen mrtvý doma, příčina úmrtí zatím není zcela jistá. Olympionik z Atén a medailista z Evropských pohárů družstev venku i v hale dosáhl vynikajícího osobního rekordu 1:44.14 v srpnu 2004.

Michal Procházka

Vytisknout