Lebeď devátý titul nepřidal, z našich nejlepší Živec

středa 23. listopadu 2011
Mezi dospělými se při ME v krosu prosadili Španěl Bezabeh a Britka Yellingová. Nejvyššího individuálního umístění české výpravy v Dublinu dosáhl na patnáctém místě Živec.

Hlavní kategorie krosového mistrovství Evropy se musely obejít bez české účasti. Loni sedmý Alemayehu Bezabeh si na 10km trati bezpečně finišoval poprvé pro titul na starém kontinentu. Za španělským reprezentantem si pro stříbro doběhl se 17vteřinovým odstupem šampion z před tří let, Brit Mo Farah. Tleská se nejvíce šampionovi, ale vytrvalost Sergeje Lebeď je obdivuhodná. Ačkoli Ukrajinec bral tentokrát „jen“ bronz, svoje rekordní statistiky opět navýšil: absolvoval všech 16 ročníků, celou polovinu závodů na ME vyhrál a třikrát si odvezl další cenné kovy. Jelikož Španělé obsadili ještě dvě příčky pod stupni vítězů – Lamdassem a F. J. López, jejich čtyřčlenný tým také získal zlato. Na stupně vítězů je v těsném souboji doprovodili Britové a Francouzi.

Také mezi ženami se odehrál na 8 kilometrech zajímavý příběh. Hayley Yellingová ukončila kariéru, ale jako řada jiných sportovců se vrátila. A comeback Britky byl nadmíru vydařený, neboť si při svém dvanáctém startu na ME vybojovala druhé zlato (předtím 2004). Sedm vteřin zpět zůstala Španělka, jinak spíše stýplařka, Rosa María Moratóová, pro bronz s podobným odstupem za ní Holanďanka Adriënne Herzogová. Portugalky nebraly žádnou individuální medaili, zato se seřadily hned od čtvrtého místa, za což si zasloužily týmový titul. Stříbro připadlo Britkám, bronz Španělkám.

Mužskou kategorii běžců mladších 23 let, v níž měl startovat nemocný Milan Kocourek, ovládli Francouzi. Pro titul si po 8 km doběhl Nouredine Smaïl o šest vteřin před Hassanem Chahdim, čtvrtým místem podpořil vítězství francouzského družstva Florian Carvalho. Jen bronz sebral v belgickém dresu Atelaw Yeshetela Bekele, jenž také pomohl svému týmu ke stejnému kovu za stříbrnými Brity.

Poprvé mezi dvaadvacítkami se představila Lucie Sekanová. Loni mezi juniorkami velmi úspěšná běžkyně dosáhla dnes v Irsku na solidní 23. příčku, když stejně jako před rokem vystoupala o několik míst až v závěru 6kilometrové trati. Titul brala turecká běžkyně Sultan Haydarová, jež těsně předčila Rusku Irinu Sergejevová. Vláček třech britských reprezentantek dovedla bronzová Jessica Sparkeová. Mezi kolegyněmi hned za ní nebyla překvapivě Stephanie Twellová, která se na 11. místě dokonce nezapočítávala ani do výsledku vítězného ostrovského týmu. Boj to byl navíc vyrovnaný, Rusky se ale musely spokojit se stříbrem. Ještě těsnější bitvu sehrály bronz Francouzky a Němky, nakonec se z medailí radovaly prvně jmenované.

Jakub Živec odjížděl do Dublinu s vysokými ambicemi podpořenými úspěšností v krosech za „velkou louží“ a stříbrem na pětce na ME v Novém Sadu. Před polovinou šestikilometrové trati se držel v těsném kontaktu s vedoucí skupinkou, ve třech čtvrtinách už ztrácel pět vteřin na čelo. Nakonec doběhl na patnáctém místě s 25sekundovým odstupem od vítězného Belgičana Jeroena D’Hoedta. Ten měl více sil proti dvojici Goolab-Wilkinson, kteří protnuli cíl o vteřinu později. Britské duo dovedlo svůj tým ke zlatu před Francouzi a Nory. Český juniorský tým skončil dvanáctý, neboť trojice za Živcem skončila v poli poražených. Jiřího Homoláče najdeme ve výsledkové listině na 64. místě, Jakuba Bajzu na 79. a Filipa Jalového 83.

O druhý třetí nejlepší výsledek ČR v Dublinu se postarala Martina Bařinová, když mezi juniorkami finišovala na 27. místě. Zlato vydoloval nikterak překvapivě norský supertalent Karoline Bjerkeli Grøvdalová, kterou ovšem zle protrápila Gulšat Falzitdinovová. Rusku mohl těšit alespoň týmový vavřín, před Britkami, které vedla bronzová Kate Averyová. Třetí místo připadlo Němkám.